utorok 11.12.2018

Záverečná konferencia v centre BIVIO

Dňa 11. decembra 2018 sa v priestoroch centra BIVIO uskutočnila záverečná konferencia k projektu „Práva osôb so zdravotným postihnutím a Agenda udržateľného rozvoja 2030“, ktorú organizovala Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR. Za Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa konferencie zúčastnila právnička JUDr. Eva Arnoldová. 
Predmetom konferencie bola diskusia o Agende 2030 pre udržateľný rozvoj ako o nástroji na podporu implementácie Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím. 
Agenda 2030 definuje ciele udržateľného rozvoja pre všetkých, vrátane osôb so zdravotným postihnutím, a to na lokálnej, regionálnej, celoštátnej i medzinárodnej úrovni. Uplatňovaním cieľov agendy z hľadiska práv osôb so zdravotným postihnutím sa z nej stáva účinný nástroj na uplatňovanie ich práv vo všetkých oblastiach života, a to aj prostredníctvom implementácie stratégií rozvoja spoločnosti.
Na konferencii sa prezentovali výsledky participatívnych seminárov, ktoré sa realizovali v štyroch slovenských mestách. Ďalej sa diskutovalo o aktuálnych témach z oblasti podpory a uplatňovania práv osôb so zdravotným postihnutím, o podmienkach účasti osôb so zdravotným postihnutím na riešení ich problémov a na tvorbe verejných politík, ako aj o odporúčaniach v oblasti podpory a uplatňovania práv osôb so zdravotným postihnutím do budúcna.
Pán Martin Mňahončák z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej politiky zdôraznil, že kvalitnejšie verejné politiky je možné tvoriť iba vtedy, ak budeme lepšie poznať občiansku spoločnosť. Zároveň vyzval mimovládne neziskové organizácie, aby sa zapojili do pripravovaného národného projektu „Kvalitnejšie verejné politiky prostredníctvom lepšieho poznania občianskej spoločnosti“.
Projekt eParkovanie prostredníctvom komplexného elektronického riešenia problematiky parkovania osôb s ťažkým zdravotným postihnutím predstavil riaditeľ DataCentra elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS), Ing. Adrián Belánik. Vo svojej prezentácii upozornil na hlavné problémy, s ktorými sa pri hľadaní voľných parkovacích miest osoby so zdravotným postihnutím stretávajú. Na záver pán Belánik poďakoval za spoluprácu a podporu projektu Národnej rade občanov so zdravotným postihnutím, Organizácii muskulárnych dystrofikov, Slovenskému zväzu telesne postihnutých a komisárke pre osoby so zdravotným postihnutím.
Svoje skúsenosti v oblasti sprístupňovania miest na Slovensku a v Európe prezentoval pán Ing. arch. Pavol Korček z Únie nevidiacich a slabozrakých.
Pani Iveta Mišová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím informovala o vytvorení centra „BIVIO“ ako miesta prípravy a zamestnávania ľudí s mentálnym postihnutím.