štvrtok 02.04.2020

Dlhoročný problém konečne vyriešený

V súvislosti so včerajším nálezom ústavného súdu o diskriminačných vekových hraniciach v kompenzáciách je pravdepodobné, že ministerstvo práce bude musieť dôslednejšie skúmať vekové hranice v legislatíve. Vítam rozhodnutie Ústavného súdu SR z 2. apríla 2020, ktorý rozhodol o diskriminačných vekových hraniciach pri peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
Ústavný súd Slovenskej republiky na neverejnom zasadnutí pléna 2. apríla 2020 vo veci vedenej pod sp. zn. PL. ÚS 16/2018. Posudzoval súlad ustanovení zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov  týkajúcich sa vekovej hranice 6 rokov a 65 rokov podľa § 22 ods. 2 na získanie peňažného na osobnú asistenciu a vekovej hranice 65 rokov podľa  § 34 ods. 3. na získanie príspevku na kúpu osobného motorového vozidla.

Ako komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím som od vzniku úradu (1. marca 2016) som upozorňovala z pohľadu ochrany ľudských práv na to, že peňažné príspevky na kompenzáciu zdravotného postihnutia sú z dôvodu vekovej hranice diskriminačné a že pre uvedenú skupinu ľudí so zdravotným postihnutím neexistuje zo zákona žiadna alternatíva pomoci štátu a že neexistuje legitímny dôvod na vekové obmedzenie pre priznanie peňažných príspevkov.
Už v prvej Správe o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2016 (a v každej ďalšej) som upozornila na tieto diskriminačné ustanovenia (str. 26 a 33) www.komisar.sk/getmedia/27d8a2e9-ed4a-4949-ac01-0b5bb2d52024/Sprava-o-cinnosti-za-rok-2016.aspx

Ako komisárka som niekoľkokrát žiadala Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR o zmenu ustanovení zákona, avšak ministerstvo sa s argumentáciou nestotožnilo so slovami, že k danému problému neexistuje žiadne súdne rozhodnutie, ktoré by diskrimináciu potvrdilo. Nakoľko sa mi  uvedenú zmenu nepodarilo presadiť ani v pracovnej skupine na prípravu novely zákona o kompenzáciách účinnej od 1. júla 2018, rozhodla som sa podať podnet na Ústavný súd SR z dôvodu rozporu zákona s Ústavou SR a medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná – Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Vzhľadom na zákonné prekážky a nedostatok pôsobnosti komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím namietať nesúlad zákona s medzinárodnou zmluvou na ústavnom súde, postúpila som tento podnet, spolu s vypracovaným materiálom odôvodnenia a podnetmi, ktoré sme riešili na Úrade komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, koncom decembra 2017 kancelárii verejnej ochrankyne práv so žiadosťou o podanie podnetu na Ústavný súd SR.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa s argumentáciou stotožnila a rozšírila ju o dôvody patriace do jej pôsobnosti. Následne podnet na ústavný súd podala 4. septembra 2018, pričom 14. novembra 2018 ústavný súd prijal vec na ďalšie konanie. To bol už polovičný úspech podania. Včera sme sa dočkali očakávanej zmeny a teším sa, že spolupráca s verejnou ochrankyňou práv našla pozitívny záver v náleze ústavného súdu.

Na odôvodnenie nálezu ústavného súdu ešte čakáme. Ale už dnes vieme, že uvedené ustanovenia zákona o kompenzáciách už nebudú prekážkou v napĺňaní práva ľudí so zdravotným postihnutím na osobnú mobilitu podľa článku 20 Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím a práva na čo najviac nezávislý spôsob života podľa čl. 19 tohto dohovoru. Je to dôležitá zmena a mnohý, ľuďom sa ich život stane plnohodnotnejším. Ďakujem našim podávateľom podnetov, ktorí nám opisujú svoje veľakrát komplikované životné príbehy. Pre nás sú inšpiráciou a záväzkom ešte viac pomáhať.