štvrtok 14.12.2017

Konferencia Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv.

10. december vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN za medzinárodný deň  v roku 1950 na pripomenutie prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv z roku 1948.
V tento deň prebiehajú oslavy ľudských práv, ale v tento deň poukazujeme aj na prípady ich porušovania. Cieľom konferencie bola diskusia k práci občianskej spoločnosti, štátu a odborníkov s obeťami trestných činov a o nových možnostiach a výzvach, ktoré prinesie zákon o obetiach trestných činov. 
Počnúc 1. januárom 2018 nadobúda účinnosť zákon č. 274/2017 Z. z.  o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Právna úprava zahŕňa nielen odškodňovanie pri násilných trestných činoch, ale ustanovuje aj niektoré pojmy a definuje práva obetí trestných činov ako právo na informácie a rozsah informácií, právo na poskytnutie odbornej pomoci, právo na právnu pomoc a psychologickú pomoc a iné. Okrem toho upravuje formu pomoci obetiam trestných činov. 
Tejto problematike bola venovaná konferencia, ktorá sa konala v bratislavskom hoteli Austria Trend Hotel Bratislava a  ktorej hlavnou témou boli ľudské práva. Konferenciu otvorila podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti pani Lucia Žitňanská. V jednotlivých paneloch vystúpilo s príspevkami veľké množstvo prednášajúcich. Konferencia bola rozdelená do troch panelov, pričom v prvom paneli bola venovaná pozornosť a prezentácia poskytovaniu pomoci trestných činov, ktorú viedli organizácie poskytujúce pomoc Centrum Slniečko, n.o., Fenestra, Rada vlády pre práva seniorov. Tieto organizácie prezentovali formy pomoci, výzvy  a skúsenosti so spoluprácou s orgánmi štátu. V druhom paneli  venovanom prevencii a postaveniu obetí v súdnom konaní sa o svoje skúsenosti v kontakte s obeťami v rámci konania orgánov činných v trestnom konaní podelili vyšetrovateľ odboru vyšetrovania Úradu kriminálnej polície, sudca Okresného súdu v Nových Zámkoch a zástupkyňa Koordinačno-metodického centra pre rodovo podmienené a domáce násilie.  V treťom paneli venovanom znaleckému dokazovaniu a úlohám psychológa v kontakte s obeťami trestných činov vystúpili súdny znalec z odboru psychológia, zástupkyňa VÚDPAP  a zástupkyňa Občianskeho združenia Poradenské Centrum Nádej. Venovali sa osobitnej ochrane niektorých kategórií obetí, práci s detskými obeťami trestných činov, využívaniu znaleckého dokazovania pri posudzovaní obete a jej tvrdení.  podelili  prevencii a postaveniu. Po každej prezentácii prebehla bohatá diskusia. 
Konferencie sa zúčastnila aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská.