Nedostatočná právna úprava na ochranu týraných osôb alebo zlyhali orgány činné v trestnom konaní?

Sestra osoby s ťažkým zdravotným postihnutím poukazuje na zanedbávanie starostlivosti o túto osobu jej manželom. Švagor nedovolí ani jej, aby sa o sestru starala. Švagor manželku aj udrie, udrel aj ju.
Príbeh 2/2020 - Správa o činnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2020
utorok 18.02.2020
piatok 24.07.2020
V roku 2019 navštívila úrad pani, ktorá poukazovala na zlú starostlivosť švagra o jeho manželku, jej sestru. Sestra trpí ťažkým psychickým ochorením, nerozpráva, len vydáva zvuky. Ona jej z časti rozumie. V minulosti jej pomáhala, teraz to švagor nedovoľuje, zavrel spoločnú bránku v plote (bývajú vedľa seba v rodinných domoch). Sestra je zamknutá v dome, izolovaná od ľudí, manžel je voči nej agresívny.
Pani chcela ostať v anonymite, preto jej bolo poskytnuté poradenstvo, že ak sa rozhodne svedčiť, treba aby svoje informácie oznámila polícii a príslušnému miestnemu úradu. Bez jej výpovede polícia nebude môcť vec riadne prešetriť. Pani odstupom času podala na polícii oznámenie vo veci. Popísala správanie švagra, jeho dcéry, uviedla osoby, ktoré vedia potvrdiť jej slová. Polícia k veci vypočula švagra, jeho dcéru a dvoch ľudí, ktorí nevedeli o spolužití manželov nič. Nevypočula osoby, ktoré navrhovala pani v oznámení. Polícia konanie zastavila, na sťažnosť prokurátora odpovedala, že všetko bolo riadne vyšetrené, nejde o zločin týrania blízkej a zverenej osoby. Prokurátorka v uznesení o zamietnutí sťažnosti oznamovateľky uviedla: "Za povšimnutie stojí tiež tá skutočnosť, že pokiaľ sa oznamovateľka domnieva, že o jej duševne chorú sestru nie je postarané tak, ako by si predstavovala a starostlivosť a opateru manžela jej sestry považuje za nedostatočnú a nedôstojnú, má možnosť svojej sestre starostlivosť a opateru poskytovať sama."  Toto konštatovanie je hlboko cynické. Vo všetkých podaniach na políciu, ako i osobne, tiež v sťažnosti, o ktorej rozhodovala prokuratúra, sa oznamovateľka domáhala toho, aby sa švagor nielen riadne staral o manželku, ale aby aj jej umožnil naďalej sa starať o sestru.

Vo februári 2020 pani znovu navštívila úrad, predložila listiny z polície a prokuratúry a znovu hovorila o zlom zdravotnom stave sestry v dôsledku nedostatočnej starostlivosti. Keďže už prebiehalo konanie o obmedzenie spôsobilosti na právne úkony jej sestry, požiadala som súd o vstup do súdneho konania. Požiadala som aj miestny úrad o poskytnutie informácií, či prešetrili podania sestry týranej osoby a s akým výsledkom. Miestny úrad podal informáciu o šetrení v domácnosti, kde o.i. uviedol, že akúkoľvek ponúkanú pomoc manžel odmietol (opatrovateľskú službu, donášku obedov), odmietol aj to, aby sa sestra manželky mohla o ňu starať.

Záujmom manžela bolo umiestniť manželku v zariadení sociálnych služieb, čo aj uviedol v súdnom konaní. To sa mu aj podarilo. Po pár týždňoch v zariadení zomrela.

Alarmujúcim poznatkom z tohto príbehu je to, že napriek tomu, že polícii bolo jasne a zrozumiteľne popísané správanie manžela týranej osoby, polícia si na mieste samom nepreverila podmienky, v akých sa týraná osoba nachádza, nevypočula oznamovateľkou navrhované osoby, ktoré ako súčasť rodiny najlepšie vedeli opísať správanie manžela týranej osoby, vec spolu s prokuratúrou uzavrela spôsobom "skutok sa nestal". Miestna samospráva nemá kompetencie nariadiť takémuto manželovi povinnosť strpieť poskytovanie služieb manželke - osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, a to nehovoriac o tom, že výlučnou vlastníčkou rodinného domu je táto manželka. Ako výlučná vlastníčka nemala možnosť vyjadriť svoj názor k návštevám jej sestry v dome, nevlastník rodinného domu rozhodoval tak, ako to vyhovovalo jemu.