piatok 27.03.2020

Žiadosť o opatrenia pre osoby so zdravotným postihnutím

Vážený pán minister, dovoľujem si Vás osloviť v súvislosti so situáciou v našej spoločnosti spojenej s opatreniami na ochranu zdravia obyvateľov pred koronavírusom. Ako člena Ústredného krízového štábu Vás prosím o riešenie akútnych otázok existencie ľudí so zdravotným postihnutím v pracovnom procese, v chránených dielňach, v sociálnych podnikoch, zamestnávajúcich ľudí so zdravotným postihnutím a tiež vo veci realizácie a využívania príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia formou príspevku na osobnú asistenciu.
Ako komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím sa v zmysle zákona č. 176/2015 Z. z. o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov podieľam na ochrane práv osôb so zdravotným postihnutím priznaných osobám so zdravotným postihnutím medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, najmä Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Mojou úlohou je okrem iného monitorovať dodržiavanie práv osôb so zdravotným postihnutím a presadzovať záujmy týchto osôb v spoločnosti.


Veľmi stručne zhrniem zásadné problémy na riešenie:
  1. V súvislosti so zákazom vychádzania, v zariadeniach sociálnych služieb podporovaného bývania, v ktorých klienti využívajú osobnú asistenciu, rovnako aj pri obmedzení vychádzania ľudí so zdravotným postihnutím zo svojich obydlí, využívajúcich osobných asistentov na rôzne aktivity podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia podľa § 20, dochádza k tomu, že títo osobní asistenti strácajú príjem, ktorý je častokrát ich jediným príjmom. Osobný asistent má pomáhať občanovi s postihnutím vykonávať tie aktivity, ktoré by občan rovnakého veku bez zdravotného postihnutia vykonával bežne sám, teda bez asistencie a pomoci inej osoby. Osobný asistent je v právnom vzťahu s osobou so zdravotným postihnutím, ktorý ho za vykonané hodiny osobnej asistencie aj vypláca. Problém je v tom, že človek so zdravotným postihnutím nemá poskytovanú osobnú asistenciu, hoci je na ňu odkázaný. Osobný asistent prichádza o príjem za výkon osobnej asistencie, napr. za sprievod do práce, do denného stacionára, na voľnočasové aktivity.
    • Žiadam štát, aby navrhol spôsob kompenzácie pre ľudí, ktorí v dôsledku preventívnych opatrení prichádzajú o osobnú asistenciu a osobní asistenti o odmenu osobného asistenta.

       
  2. Podľa zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti opatrenia spojené s koronavírusom vážnym spôsobom dopadajú aj na pracoviská chránených dielní, ktoré sú zo strany štátu dotované podľa § 56 príspevkom na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, prípadne  § 56a príspevkom na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní, § 59 príspevkom na činnosť pracovného asistenta, pričom všetky príspevky sú viazané na výkon práce v chránenej dielni. V týchto dielňach majú mnohí zamestnanci aj pracovného asistenta, ktorým na účely je zamestnanec, ktorý poskytuje pomoc zamestnancovi alebo zamestnancom, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím, pri vykonávaní zamestnania a osobných potrieb počas pracovného času. Všetky tieto aktivity sa však vzťahujú iba na priestor chránenej dielne. Zamestnancom preto nie je možné pre ochranu ich zdravia nariadiť homeoffice, rovnako ani pracovný asistent nemôže robiť asistenciu v domácnosti zamestnanca chránenej dielne mimo tejto chránenej dielne. Rovnaká situácia je aj v integračných sociálnych podnikoch, ktoré vznikli podľa zákona č.112/2018 Z.z. a ktoré zamestnávajú občanov so zdravotným postihnutím, ktoré museli prevádzky zatvoriť jednak z dôvodu ochrany zamestnancov, jednak z dôvodu nariadenia vlády SR (oblasť gastronómie či iných služieb, ktoré sú poskytované v priamom kontakte so zákazníkmi). Zo strany štátu sú dotované na základe zmluvy o poskytnutí kompenzačných príspevkov integračnému podniku podľa § 53 g zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a príspevkom na činnosť pracovného asistenta (§ 59, zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti) pričom všetky príspevky sú viazané na výkon práce v integračnom sociálnom podniku.
    • Žiadam štát, aby navrhol spôsob kompenzácie pre ľudí, ktorí v dôsledku preventívnych opatrení prichádzajú o prácu a odmenu v chránenej dielni a integračnom sociálnom podniku – zamestnanci, pracovní asistenti a tiež o refundáciu miezd ďalších zamestnancov  a náhradu prevádzkových nákladov, na ktoré chránená dielňa, chránené pracovisko alebo integračný sociálny podnik nemôže zarobiť.

       
  3. Ďalším problémom na riešenie sú existenčné otázky fyzických osôb podnikateľov – SZČO so zdravotným postihnutím. Ide prevažne o malé prevádzky, remeselného alebo reštauračného charakteru, samozrejme ale aj iné, ktoré z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu musia mať svoje prevádzky zatvorené. Tieto prevádzky sú jediným zdrojom príjmov, o ktorý prichádzajú, čím je ohrozená existencia takejto prevádzky, nakoľko náklady na priestory musia hradiť prenajímateľom a dodávateľom služieb preddavkovo, ale aj rodiny podnikateľov so zdravotným postihnutím.
    • Žiadam štát, aby navrhol spôsob kompenzácie pre ľudí SZČO - ZP, ktorí v dôsledku preventívnych opatrení prichádzajú o prácu a zisk vo svojich prevádzkach.

       
  4. Dovoľujem si Vás tiež informovať, že podľa zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách je tiež ohrozená existencia vykonávania opatrovateľskej služby, ktorá patrí do pôsobnosti miest a obcí. Opatrovateľská služba, ktorú poskytujú obce,  je sociálnou službou poskytovanou osobe, ktorá je odkázaná na pomoc inej osoby a jej stupeň odkázanosti je najmenej II podľa prílohy 3 a ktorá je odkázaná na pomoc najmä pri úkonoch sebaobsluhy, úkonoch starostlivosti o svoju domácnosť a základných sociálnych aktivitách podľa prílohy 4 zákona č. 448/2008 Z. z.

     
  5. V podnetoch sa na mňa obracajú tiež ľudia so zdravotným postihnutím, so žiadosťou o zabezpečenie možnosti vyhradených nákupov v čase určenom pre dôchodcov. Ľudia so zdravotným postihnutím sú rovnako ohrozenou skupinou obyvateľov ako seniori nad 65 rokov, mnohí v dôsledku kombinácie zdravotných problémov ešte rizikovejšou. 
    • Žiadam štát, aby rozhodol o vymedzení času na nákupy v čase od 9,00-12,00 hod. aj pre ľudí so zdravotným postihnutím 

Opatrením Úradu verejného zdravotníctva SR pri ohrození verejného zdravia pod číslom OLP/2775/2020 z 24.03.2020, ktoré vyplynulo z rokovania Ústredného krízového štábu zo dňa 23.03.2020, bolo nariadené podľa  § 48 ods. 4 písm. e), j) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého sa dočasne pozastavuje poskytovanie sociálnych služieb podľa  zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov v zariadeniach sociálnych služieb s ambulantnou formou tejto sociálnej služby všetkým poskytovateľom sociálnej služby v zariadeniach, ktorými sú:  denné stacionáre § 40 zákona, zariadenia pre seniorov s ambulantnou formou sociálnej služby § 35, zariadenia opatrovateľskej služby s ambulantnou formou sociálnej služby, rehabilitačné strediská a amb. formou  sociálnej služby, špecializované zariadenia s ambulantnou formou sociálnej služby, domovy sociálnych služieb s ambulantnou formou sociálnej služby, denné centrá (kluby dôchodcov), zariadenia starostlivosti o deti do 3 rokov veku dieťaťa (bývalé detské jasle) 

Uvedené opatrenie bolo vydané z dôvodu, že existuje vysoké riziko, že prevádzkou zariadení, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu väčšieho počtu ľudí na jednom mieste, môže dôjsť k ďalšiemu šíreniu tohto ochorenia. Uvedené opatrenie je jedným z efektívnych opatrení na zabránenie vzniku epidémie a jedným z dôležitých nástrojov na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 spôsobených koronavírusom.

Dovoľujem si poznamenať, že uvedené nariadenia majú celospoločenský dopad a podobné problémy, s ktorými nikto nepočítal, majú všetci občania. Všetky nariadené opatrenia sú robené na ochranu zdravia  a ochranu aj ľudí so zdravotným postihnutím. Ako komisárska pre osoby so zdravotným postihnutím reflektujem na  tieto podnety, dokonca sa už zaoberám týmito problémami a robím všetko preto, aby v čo najkratšom čase, vzhľadom na súčasnú mimoriadnu situáciu, mohli prebehnúť či rokovania alebo iný spôsob návrhov riešenia novovzniknutých situácií a problémov.
Vzhľadom na súčasnú mimoriadnu situáciu je však na Krízovom štábe SR, vláde SR a tiež jednotlivých ministerstvách aké opatrenia a nariadenia sa budú prijímať v súvislosti s vývojom situácie. Všetky opatrenia, ktoré boli prijaté práve v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, zasahujú aj do pracovnoprávnych vzťahov.

Som toho názoru, že na prijaté opatrenia sa nemožno pozerať ako na opatrenia diskriminačné, napr.  voči osobám so zdravotným postihnutím. Naopak, uvedené opatrenia boli urobené pre všetkých občanov, s  cieľom zabezpečiť ochranu ich zdravia.  Dôležité je poukázať aj na skutočnosť, že chránené osoby, teda aj osoby so zdravotným postihnutím môžu byť tiež rizikovou skupinou obyvateľov, pri ktorých nákaza novým vírusom môže mať aj fatálne následky.

Napriek vážnosti  súčasnej situácie si Vám dovoľujem oznámiť, že ani mimoriadna situácia nemení nič na platnosti zákona č. 311/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov (Zákonníka práce), zákona č. 447/2008Z.z.  peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a tiež zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti ako aj ostatných zákonov súvisiacich s danou problematikou. 
 

Ďakujem vopred za riešenie a porozumenie.
Zostávam s úctou

Zuzana Stavrovská