štvrtok 27.06.2019

Zraniteľní v digitálnom veku

Dňa 27. júna 2019 sa právnička Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Mgr. Kristína Majvitorová v priestoroch nádherného Zichyho paláca zúčastnila otváracej konferencie v rámci projektu "Zraniteľní v digitálnom veku". Projekt spoluorganizovalo Občianske združenie Bagar v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti.
Konferenciu otvoril pán Miloš Nemeček, predseda správnej rady konta Slovensko bez bariér a prezident občianskeho združenia Bagar, konštatovaním, že viac ako polovica seniorov na Slovensku neovláda a ani nikdy nebude ovládať internet a v tejto veci je potrebné zo strany štátu urobiť jasné a presné opatrenia, nakoľko už aj celá oblasť verejnej správy prechádza na plnú elektronizáciu.
Prvá časť konferencie sa venovala návrhom riešenia situácie seniorov v digitálnom veku. PaeDr. Igor Éder, zástupca predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja pripomenul, že si vie predstaviť, aby Jednota dôchodcov bola poradným orgánom pre samosprávne kraje, pretože ich skúsenosti vedia využiť. Marek Machata, vedúci sociálneho odboru na miestnom úrade Bratislava- Staré mesto uviedol, že táto mestská časť má spoločne s mestskou časťou Košice-Staré mesto najstaršiu populáciu na Slovensku a preto v uvedených veciach už robia aktívne opatrenia. Na miestnom úrade vyhlásili boj proti zraniteľnosti v digitálnom svete. Pán Machata uviedol, že v tomto boji pomôže len jednota tých, ktorých sa to týka. Je dôležité, aby ich hlas nebol stratený. So starostkou mestskej časti navrhujú aktívne riešenia napr. vytvorenie kontaktného bodu pre osoby so zdravotným postihnutím a seniorov na Magistráte hlavného mesta SR, či vytvorenie informačného portálu, ktorý bude obsahovať komplexné informácie týkajúce sa vybavenia najdôležitejších vecí. 
V závere prvej časti vystúpil pán Peter Mach, člen Rady vlády pre práva seniorov a bývalý predseda Slovenského štatistického úradu s prezentáciou na tému starnutie populácie v číslach a sociálna problematika vo svetle čísel.
Záverečná časť konferencie sa venovala výzvam a megatrendom súčasnej a blízkej budúcnosti. Slovensko sa prihlásilo k agende 2030, výzvou je migrácia a samozrejme aj klimatické zmeny.