štvrtok 14.09.2017

Výjazdový deň komisárky v meste Michalovce

Ďalší výjazdový deň komisárky sa uskutočnil 14. septembra 2017. Cieľom cesty bolo mesto Michalovce. Výjazdového dňa sa zúčastnila komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská a dve kolegyne -  Mgr. Eva Megová a JUDr. Eva Arnoldová.
Deň sme začali oficiálnym prijatím na Mestskom úrade . Primátor mesta Michalovce pán Viliam Záhorčák a jeho zástupca MUDr. Benjamín Bančej nám poskytli základné informácie o meste, obyvateľoch a činnosti, ktorej sa venujú. Po srdečnom rozhovore sa nám venoval Ing.  Ján Jasovský,vedúci odboru sociálnych služieb,  ktorý nás sprevádzal počas celého dňa a nielenže sa s nami podelil o množstvo doplňujúcich informácií z oblasti sociálnej problematiky, ale svojou ochotou a otvorenosťou nám spríjemnil celý deň strávený v Michalovciach.
Po krátkej návšteve u pána primátora sme pokračovali prezentáciou o Úrade komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Sála Mestského kultúrneho strediska sa zaplnila predstaviteľmi inštitúcií, organizácií a záujmových združení, ktoré vo svojej činnosti prichádzajú do styku s osobami so zdravotným postihnutím. Prezentácia bola korunovaná potleskom a náš malý tím sa presunul do zariadenia sociálnych služieb pre deti a dospelých v Michalovciach na ulici Andreja Kmeťa , Anima-Domov sociálnych služieb.
Pán riaditeľ Marek Hrdinský a dve jeho kolegyne nám poskytli základné informácie o zariadení.
 Kapacita zariadenia je 47 detí a dospelých (z toho 12 na týždennom pobyte a 35 v ambulantnej službe DSS). Zariadenie je rozpočtovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja a má právnu subjektivitu.
Okrem klientov so zdravotným postihnutím sa zariadenie v rámci organizačných súčastí venuje aj ďalším ohrozeným cieľovým skupinám, čím je vytvorený komplex sociálnych služieb pre ľudí v ohrození a sociálnom vylúčení.
Cieľom zariadenia ANIMA je poskytovanie kvalitných služieb občanom so zdravotným postihnutím (mentálne postihnutie, duševné poruchy, kombinácie postihnutí, autizmus), deťom a rodinám v krízových situáciách, ľuďom v hmotnej núdzi a bez prístrešia a pomáhať im preklenúť a riešiť ťažké životné situácie.
Prezreli sme si vnútorné priestory, priľahlý parčík a blízku chránenú dielňu. Trošku sme boli sklamaní, že väčšina klientov odišla práve v deň našej návštevy na výlet do Humenného  a nemali sme možnosť sa s nimi bližšie zoznámiť a porozprávať. Iba sme nazreli do izieb, ktoré obývajú tí, čo sú v zariadení na týždennom pobyte. Aj keď v izbách bolo pekné, čisté a normám zodpovedajúce zariadenie, postrehli sme, že klienti nemajú vo svojich izbách žiadne osobné predmety a vyupratované izby pôsobili sterilne a veľmi neosobne. Dojem domova, v ktorom klienti celý týždeň bývajú sa akosi vytrácal a menil na neurčitý pocit miesta na prespanie.
Iba chodníček delí toto zariadenie od Chránenej dielne, v ktorej nás privítala pani riaditeľka Emília Kužmová, predsedníčka ZPMP v Michalovciach. Dielňa pripravuje komponenty pre ďalšie spracovanie pre klienta a momentálne čelí hrozbe znižovania stavu pracovníkov z dôvodu redukcie kapacity výroby u konečného odberateľa.
Naša ďalšia návšteva smerovala do zariadenia pre seniorov na ulici Jána Hollého. Pani riaditeľka PhDr. Zlatuša Popaďáková s kolegyňami nás srdečne privítala a previedla celým objektom.

Zariadenie Michalovský domov seniorov  je situované v blízkosti centra mesta. Vzniklo v roku 1989 ako Domov penzión pre dôchodcov – DPD. Jeho nedostatkom bolo, že nedokázalo zabezpečiť komplexnú starostlivosť pre svojich klientov hlavne pre tých, u ktorých sa zhoršil zdravotný stav. Takíto pacienti museli byť preložení do Domova sociálnych služieb v Strážskom, čo veľmi negatívne ovplyvňovalo ich fyzický i psychický stav. Túto situáciu vyriešil nový zákon o sociálnej pomoci č. 195/1998 Z.z., v zmysle ktorého sa  zariadenie oficiálne zmenilo na Domov dôchodcov s komplexným poskytovaním sociálnych služieb s účinnosťou od 1.1.1999.
Mesto Michalovce zrealizovalo projekt na prístavbu a rekonštrukciu Zariadenia pre seniorov . Hlavnými cieľmi projektu bolo prístavbou zariadenia zvýšiť kapacitu zariadenia, rozsah a úroveň poskytovaných sociálnych služieb, zrekonštruovať a zmodernizovať vnútorné priestory s cieľom ich povýšenia na európsky štandard, znížiť energetickú náročnosť budovy prostredníctvom zateplenia a vybudovania vlastnej kotolne. Prístavbou k existujúcej budove v priestore areálu zariadenia a prepojením spojovacou chodbou sa zvýšila kapacita zariadenia o 10 miest. Vybudovaním nových priestorov sa vytvorili podmienky pre kvalitnejšie poskytovanie zdravotníckych, sociálnych a ďalších služieb, podstatne sa zlepšili nevyhovujúce podmienky pre rehabilitačné služby. Vytvorením stravovacej časti, kuchyne a zázemia sa dosiahlo zvýšenie kapacity, kvality a kultúrnosti stravovania, znížili sa náklady na dovoz stravy. Zariadenie je už úplne debarierizované, vytvorili sa bytové jednotky pre telesne postihnutých PSS, ktoré sme mali možnosť navštíviť. Pohovorili sme s viacerými klientami a vošli sme do ich izieb . Stretli sme sa so spokojnými, usmiatymi a dobre naladenými seniormi, ktorí žijú v dôstojných podmienkach a ktorým sa dostáva pozornosť a opatera milého a odhodlaného personálu zariadenia. Vybudovaním priestorov pre spoločensko-kultúrne,  duchovné a rehabilitačné služby sa  charakter zariadenia z celoročnej pobytovej formy zmenil na multifunkčnú.  Zariadenie  má vytvorený  priestor pre kontinuálne zvyšovanie kvalitatívnych aj kvantitatívnych podmienok poskytovania sociálnych a zdravotníckych služieb. MDS zabezpečuje pre fyzické osoby, ktoré dovŕšili dôchodkový vek a majú trvalý pobyt v Meste Michalovce v zmysle VZN Mesta Michalovce č. 188 zo dňa 21.06.2016 aj iné služby v rámci sociálnej oblasti Mesta Michalovce, kde patrí stravovanie v jedálni, pranie a žehlenie bielizne a šatstva, rehabilitácia a pedikúra. Návšteva v tomto zariadení bola pre nás veľmi pozitívnou skúsenosťou a  dokazuje, že aj na Slovensku môžu seniori žiť v dôstojných podmienkach a dostáva sa im starostlivosť akú si vo svojom veku zaslúžia.
Záver dňa patril individuálnym konzultáciám s občanmi. Zozbierali sme viacero podnetov a ich spracovaniu sa po návrate do Úradu budeme venovať.
Výjazdový deň komisárky v Michalovciach bol ďalším úspešným krokom v našej snahe zviditeľniť činnosť Úradu, priblížiť ju občanom a ponúknuť pomoc tam, kde sa jej nedostáva. Zároveň nám výjazd do miest dáva možnosť poznať a porovnať rozsah, kvalitu a spôsob akým sú služby  osobám so zdravotným postihnutím poskytované.