utorok 20.08.2024

Výjazdový deň komisárky v Ružomberku

Výjazdové dni komisárky v roku 2024 sme začali 20. augusta v Ružomberku. Bolo to prvé z troch miest v rámci v Žilinského kraja, ktoré boli v pláne.
Už ráno nás prijal primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň, ktorý si pre komisárku Zuzanu Stavrovskú a jej tím vyhradil takmer celý deň. Po spoločnom rozhovore, kde sme sa dozvedeli, ako sa mesto stará o ľudí, ktorí potrebujú sociálne služby, sme vyrazili do terénu – teda do centra mesta. Spolu s vedúcou Oddelenia sociálnych služieb a zdravotníctva Jankou Martonovou nám ukázali poštu, kde len nedávno urobili bezbariérový vstup do budovy, avšak problémom sú dvere. Tie totiž nie sú na fotobunku, čo je pre imobilných ľudí vždy najlepšie riešenie. Je to zodpovednosť pošty, ktorá financovala stavbu.
 
Ďalšou zastávkou komisárky Zuzany Stavrovskej bola budova bývalej „školičky“ na ulici S. Nahálku, kde mesto chystá denný stacionár, na ktorý získalo 1,6 mil. eur z plánu obnovy prostredníctvom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Primátor zdôraznil, že tam bude priestor pre deti s autizmom, ktorých v meste pribúda. Téma zaujala aj regionálnych redaktorov celoplošných televízií TA3 a STVR, ktorí s komisárkou a primátorom natočili rozhovory.
 
Podľa komisárky je dôležité dať do povedomia ľudí, že existuje úrad, ktorý pomáha chrániť práva ľudí so zdravotným postihnutím a nadviazať spoluprácu s mestami. 

Našim cieľom je zistiť, ako v danom regióne žijú ľudia so zdravotným postihnutím, akú podporu a pomoc majú vo svojich mestách. Aké služby sú im poskytované, či je riešená bezbariérovosť a podobne. Zaujíma nás celé spektrum života týchto ľudí,

vysvetľovala Z. Stavrovská.
 
Predpoludním sme v sprievode primátora Ľ. Kubáňa navštívili Centrum sociálnych služieb Trojlístok (prevádzka na ulici sv. Anny). Je to zariadenie s pobytovou sociálnou službou, kde žijú ženy aj muži zo zdravotným (mentálnym) postihnutím, spolu 40 klientov. Privítal nás tam riaditeľ Anton Machola so svojimi spolupracovníčkami. Ukázali nám rôzne miestnosti, kde klienti trávia voľný čas – kreatívne, aj edukatívne. V jednej miestnosti práve tvorili slnečnú sústavu – technikou lepenia, iní boli vonku, niektorí aj vo svojich izbách.
 
Po obednej prestávke prišlo na rad veľké prekvapenie – mimo plánovaného programu. Paralukostrelec (neskôr aj parahokejista) Peter Kaščák nám ukázal, ako strieľať na terč. Vyskúšali si to komisárka, aj primátor, ale tiež členky komisárkinho tímu. Je to aktivita, ktorá sa neodmieta 😊 Zuzana Stavrovská dokonca trafila stred terča – žltú farbu (na fotografii).
 
Prijali sme pozvanie aj do druhej prevádzky Centra sociálnych služieb Trojlístok – na ulici Riadok, kde žijú predovšetkým seniori vo veku nad 80 rokov. Mnohí sú ležiaci, ale stretli sme aj seniorky, ktoré sa s komisárkou rady porozprávali o svojom živote. Každý tam má svoju vlastnú bytovú jednotku, ale na zazvonenie k nim vždy rýchlo príde sociálna pracovníčka alebo zdravotná sestra, podľa potreby.
 
Primátor Ružomberka zhodnotil našu návštevu milými slovami.

Je to vzácna návšteva, ktorá nás môže aj v mnohých veciach inšpirovať. Tiež ukázať nejaké zrkadlo, čo robíme dobre a kde je priestor na zlepšenie. Hovorili sme o našich problémoch, aj o našich aktivitách. Spoločných tém bolo veľa, aj čo sa týka celkove sociálnej a ľudskej oblasti. Mne sú všetko tieto otázky veľmi blízke. Už som s nimi prichádzal do styku aj počas pôsobenia na Okresnom úrade práce v Ružomberku,

povedal primátor Ľubomír Kubáň.

Popoludní o 15-tej hodine mala komisárka prezentáciu pre odbornú verejnosť – prišli zástupcovia mimovládnych organizácií, rodičov detí so zdravotným postihnutím, ale aj parašportovci, rovnako zástupcovia miestneho Úradu práce. Potom sme sa stretli aj s občanmi, ktorí sa zaujímali o možnosti riešení svojich životných situácií – ak majú v rodine člena so zdravotným postihnutím. Bola možnosť podať aj podnet, čo je samozrejmosť pri každom našom výjazdovom dni.
 
Ružomberok nás milo prekvapil, mesto je životaschopné a o ľudí so zdravotným postihnutím, seniorov a deti sa zaujíma. Začínajú stavať stacionár pre deti s autizmom, ale majú aj ďalšie smelé plány. Držíme im palce, aby sa im darilo.