piatok 04.02.2022

Svetový deň boja proti rakovine

Svetový deň boja proti rakovine je zjednocujúcou globálnou iniciatívou s cieľom zvýšiť povedomie o rakovine pozitívnym a inšpiratívnym spôsobom. Cieľom tohto dňa je podľa OZ Slovenský pacient každoročne zabrániť miliónom úmrtí, ktorým sa dá predísť zvyšovaním povedomia a zlepšovaním vzdelávania o tejto chorobe, pričom vyzýva vlády a jednotlivcov na celom svete, aby prijali opatrenia smerujúce k eliminácii zbytočných úmrtí.

Štatistiky

Štvrtina všetkých úmrtí v Európskej únii ide na vrub rakovine. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Ako ďalej uvádza portál webnoviny.sk, najväčším zabijakom je rakovina pľúc, nasleduje kolorektálny karcinóm, rakovina prsníka, pankreasu a prostaty. Muži najčastejšie podliehajú rakovine pľúc, u žien je to rakovina prsníka.

Osobnú skúsenosť s onkologickým ochorením má v súčasnosti každý tretí človek. Pritom ešte začiatkom 20. storočia trpel na onkologické ochorenie len jeden z dvadsiatich.

Prevenciu všetci dobre poznáme: Odborníci odporúčajú vyhýbať sa fajčeniu, alkoholu, zdravšie sa stravovať, zvýšiť fyzickú aktivitu - dokážeme  takto zabrániť aspoň jednej tretine najčastejších typov rakoviny.

Súvis s alkoholom

OZ Movendi SK v súvislosti s rakovinou upozorňuje na významné prepojenie práve s požívaním alkoholu: Podľa zistení Svetovej zdravotníckej organizácie alkohol spôsobuje 7 druhov rakoviny: ústnej dutiny, hrdla (hltana), potravnej trubice (pažeráka), hlasiviek (hrtana), prsníka (u žien), hrubého čreva (hrubého čreva a konečníka) a pečene.

Bezpečné množstvo konzumácie alkoholu, pokiaľ ide o riziko vzniku rakoviny, neexistuje. Veľká časť prípadov rakoviny súvisiacich s alkoholom pochádza dokonca z konzumácie nízkych dávok alkoholu, a to najmä u žien. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že najčastejším dôvodom rakoviny prsníka je práve konzumácia alkoholických produktov. Alkohol sa v prípade tohto typu rakoviny zaradil na prvé miesto dokonca aj pred fajčením a nedostatkom fyzickej aktivity. Pitie alkoholu je trikrát silnejší faktor vzniku rakoviny prsníka, ako je fajčenie.
 

Pomoc ligy proti rakovine

Ak potrebujete informácie, radu, povzbudenie alebo pomoc v súvislosti s diagnózou onkologického ochorenia, odporúčame Onkoporadňu Ligy proti rakovine: na bezplatnej linke 0800 11 88 11. Poradia vám lekári, psychológovia, výživoví asistenti a sociálno-právni poradcovia.