utorok 11.04.2023

Svetový deň Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba je progresívne neurodegeneratívne ochorenie.
Na Slovensku žije s Parkinsonovou chorobou približne 19 000 ľudí. Postihuje zväčša pacientov po 60. roku života, jej výskyt sa zvyšuje so stúpajúcim vekom. Zriedka sa môže vyskytnúť pred štyridsiatkou, pričom zasahuje rovnako mužov i ženy. Na konferencii v Luxembursku v roku 2005 účastníci vybrali ako symbol Parkinsonovej choroby červený tulipán. Základy k tomuto kroku položil v roku 1980 holandský pestovateľ kvetov Van der Wereld takisto trpiaci týmto ochorením. Červený tulipán potom za symbol zvolili členovia Európskeho združenia Parkinsonovej choroby (The European Parkinson's Disease Association, EDPA).

(TASR, Netky.sk)

Doplnenie 17.4.2023:

Nové poznatky - vedľajšie účinky liečby
Pri príležitosti Svetového dňa Parkinsonovej choroby zarezonovali v médiách aj slová hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR Ľubomíra Okruhlicu, že vedľajšou komplikáciou liečby Parkinsonovej choroby môže byť gambling. Netreba preto podľa neho vyhľadať pomoc odborníkov na závislosti, ale stačí zmena liečby. Problém s ovládaním sa pri hraní totiž vzniká pod vplyvom veľkého množstva dopamínu, ktorý v krvi zvyšujú lieky pri liečbe Parkinsonovej choroby.

Odkaz na článok: bit.ly/3L3B5cK

Zaznelo to aj v podcaste SME - Vizita z 21. marca 2023, kde o tom aj o mnohom ďalšom v súvislosti s Parkinsonovou chorobou hovorila neurovedkyňa Dominika Fričová: bit.ly/3A6tZxE

Nádej na skoršiu diagnostiku
Práve v uplynulom období časopis Lancet Neurology uverejnil štúdiu vedcov z USA, ktorí objavili novú metódu, vďaka ktorej bude možné diagnostikovať Parkinsonovu chorobu ešte skôr, než sa objavia prvé príznaky. TASR správu prevzala z denníka The Guardian. Vedci vyvinuli novú metódu, ktorá dokáže identifikovať ľudí, ktorí majú riziko vzniku Parkinsonovej choroby ešte pred objavením sa motorických príznakov. Tento objav by tiež mohol pomôcť v snahách vyvinúť liek na toto rozšírené neurodegeneratívne ochorenie.

Odkaz na článok: bit.ly/3onyWzt