piatok 10.05.2024

Občania bratislavskej mestskej časti Karlova Ves bojujú o opätovné vybudovanie zastávky Jurigovo námestie

Na štvrtkovom stretnutí (9. mája) obyvateľov Karlovej Vsi s viceprimátorkou Bratislavy Tatianou Kratochvílovou obyvatelia argumentovali, že zastávka na Jurigovom námestí by bola najbezpečnejšou zastávkou v okolí. Prizvali aj Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.
Pred rekonštrukciou Dúbravsko-karloveskej radiály bola pri Jurigovom námestí v Karlovej Vsi zastávka električiek. Magistrát hlavného mesta však zastávku zrušil, pričom v blízkosti sú zastávky Riviéra (bývalá Molecova) a Segnerova. Podľa starších obyvateľov však ani jedna z dvoch vzdialených zastávok nie je pre nich bezpečná.

Zastávka Jurigovo námestie pod nadchodom 40 rokov obsluhovala ľudí, ktorí išli cez námestie domov, do obchodov alebo na druhej strane do budovy poisťovne či do polikliniky.

Z pôvodnej zastávky bol mimoriadne bezpečný prístup do škôlky, aj pre študentov do Gymnázia L. Sáru či budovy úradu práce, a zastávku využívalo veľa seniorov na cestu do kostola alebo na cintorín v Karlovej Vsi,

vysvetľuje obyvateľ Miloš Beladič.

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová argumentuje tým, že zrušenie zastávky odkomunikovali pred 5-timi rokmi s obyvateľmi Karlovej Vsi. Hlavným dôvodom je podľa nej optimalizácia počtu zastávok. Na štvrtkovom stretnutí navrhla občanom úplne nové riešenie, že od Segnerovej by chcel magistrát vybudovať bezbariérové chodníky.

Zastávku Jurigovo námestie mesto z viacerých dôvodov nemôže obnoviť,

dodala.

Aktivista Miloš Beladič sa však s argumentami mesta nevie uspokojiť. Podľa neho mesto šetrilo peniaze na nesprávnom mieste. Moderné riešenie zastávky, ktorá potrebuje vybudovanie výťahu, by mesto finančne malo zvládnuť.

Z Rozhodnutia Okresného úradu pre životné prostredie z roku 2015 vyplýva, že pri modernizácii DK radiály mali byť výťahy na nadchod Jurigovo námestie,

konštatuje. Rokmi overená zastávka bola podľa neho využívaná pacientmi polikliniky aj z iných častí Bratislavy na bezpečný prístup do ordinácií lekárov.

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorého občania prizvali na pomoc, už rieši podnet. Aktuálne sme požiadali bratislavský magistrát o stanovisko a čakáme na vyjadrenie. Úradu sa už v minulosti podarilo s mestom vyrokovať odstránenie bariér niektorých zastávok MHD, pričom prišlo k náprave.