Zastavme násilie
štvrtok 25.11.2021

Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách

Týmto dňom sa 25. novembra každoročne z iniciatívy OSN začína aj 16-dňová medzinárodná kampaň aktivizmu proti rodovo podmienenému násiliu. Na Slovensku kampaň po tretí raz oficiálne realizuje Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách (KMC) Inštitútu pre výskum práce a rodiny (IVPR).
Kampaň Zastavme násilie na ženách 2021 podporuje aj Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Ženy so zdravotným znevýhodnením, ktoré zažívajú psychické alebo fyzické násilie, sa na nás kedykoľvek môžu obrátiť na kontaktoch Úradu.

Ženy s mentálnym a telesným znevýhodnením sú 2 až 5-krát viac ohrozené násilím, ako ženy bez zdravotného postihnutia.
Pritom už aj celkové štatistiky sú alarmujúce: obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia bola minimálne raz vo svojom živote každá tretia žena nad 15 rokov. Vyplýva to z prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva z roku 2014.
 
Koronakríza situáciu ešte zhoršila - v lockdowne stúpa najmä počet prípadov domáceho násilia. Napríklad Národná linka pre ženy zažívajúce násilie v prvom polroku 2020 (počas prvého lockdownu) evidovala až štvornásobný nárast volaní.


Súvisiace odkazy:
Zastavme násilie - ZastavmeNasilie (gov.sk)
Národná linka pre ženy zažívajúce násilie - 0800 212 212 (gov.sk)