štvrtok 15.08.2024

Komisárka Zuzana Stavrovská bola medzi paralympionikmi

Víkend od 9. do 11. augusta patril na Olympijskom festivale na bratislavskej Kuchajde paralympionikom. Akciu, ktorá bola oslavou parašportu, nazvali organizátori festival Paráda. Pozvanie prijala aj komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.
Súčasťou piatkového programu bolo predstavenie nášho Úradu komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím v budove Slovenského olympijského a športového múzea. V publiku sedeli klienti národného projektu Sme si rovní II, ktorého koordinátorom je Slovenský paralympijský výbor.
 

Úlohou úradu je preverovanie podnetov týkajúcich sa ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí sa domnievajú, že boli poškodení konaním autorít a subjektov Slovenskej republiky. Ročne k nám prichádza zhruba 600 podnetov. Dostávajú sa k nám z médií, ale aj do rodinných príslušníkov zdravotne hendikepovaných ľudí a tiež od samotných hendikepovaných, ktorí na vlastnej koži pociťujú akékoľvek poškodenie či znevýhodňovanie,

vysvetľovala Zuzana Stavrovská.

Prezentovala, čo je hlavnou kompetenciou úradu. Hovorila o podnetoch, ktoré riešime z rôznych oblastí – služby zamestnanosti, občianskoprávna a rodinná agenda, samozrejme zdravotníctvo, sociálne služby, sociálne poistenie aj vzdelávanie, bezbariérová prístupnosť, no a v neposlednom rade starostlivosť o maloletých. Komisárka vždy zdôrazňuje, že všetky podnety sa nezávisle prešetrujú, sú k nim vypracované podrobné správy, a ak je to potrebné, nasleduje oficiálny apel na konkrétne organizácie, aby vykonali nápravu, ktorá je záväzná.
 

Robíme aj monitoring dodržiavania ľudských práv v zdravotníckych, sociálnych a vzdelávacích zariadeniach. Stáva sa, že ideme skutočne do hĺbky, aby sme dosiahli systémové riešenia v hlavných štátnych štruktúrach. Práve teraz sme kontaktovali dokonca ministerstvo školstva, pretože vidíme množstvo prípadov, kde školy jednoducho odmietajú prijímať hendikepované deti,

uviedla komisárka Zuzana Stavrovská konkrétny príklad.

V rámci troch dní na Kuchajde prezentovala činnosť Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím ešte dvakrát, a to na pódiu pred širokou verejnosťou. Zuzana Stavrovská uviedla, že jej obdiv k ľuďom so zdravotným znevýhodnením je nefalšovaný a úprimný.
 

Mnohí z našich klientov sa napokon stali aj našimi priateľmi,

povedala. Pri riešení podnetov je podľa nej dôležité nikdy sa nevzdávať.
 

Vždy, keď počujem o tom, že má nejaký človek slabšiu chvíľku, opúšťa sa a ľutuje, rada poukazujem na všetkých paralympijských športovcov. Pozrite sa na to, čo dokážu napriek všetkým problémom, ťažkostiam a hendikepom. Sú príkladom toho, čo všetko sa dá, keď sa človek nevzdá,

hovorí Zuzana Stavrovská.

Do festivalu Paráda sa na pozvanie Slovenského paralympijského výboru zapojili aj odborné organizácie, ktoré paralympionici dobre poznajú, a ktoré pomáhajú nielen im. Asociácia APPA prezentovala svoju mobilnú aplikáciu APPkA, ktorá pomáha ľuďom s kondičkou a zároveň spálené kalórie premieňa na peniaze pre tých, ktorí ich potrebujú na liečbu. Ďalšou organizáciou bolo Hendi Medical Center, kde cvičia a rehabilitujú nielen parašportovci.

Sme radi, že predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš pozval aj Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím – našu komisárku. Okrem prezentovania našej činnosti na pódiu sa Zuzana Stavrovská počas víkendu stretávala s ľuďmi, ktorí išli okolo, vysvetľovala im, čo robíme a ako vieme pomôcť. S komisárkou tam boli a letáčiky rozdávali kolegyne Zuzka Fechová, Evka Arnoldová Domoráková, Miška Vilhanová, Miška Satmáryová, Bia Bachratá, ale aj Lenka Bodnárová a Štefánia Kačalková.

Stretli sme nielen paralympionikov, ktorí sa ešte len chystajú do Paríža, ale aj olympionikov, ktorí sa z Paríža vrátili, aj Mateja Beňuša – držiteľa brondzovej medaily za vodný slalom. Práve Matej Beňuš odovzdal olympijský oheň parastrelkyni Veronike Vadovičovej. V závere akcie v nedeľu večer sme si vypočuli pesničku NEZLOMNÍ od Petra Cmoríka, ktorý prizval aj ďalších umelcov. Bola nám cťou byť tam, a radi prídeme zas niekedy, možno o rok.