štvrtok 27.06.2024

Deň krivých zrkadiel 2024

Bratislavské Hviezdoslavovo námestie sa tento rok opäť zaplnilo veselou náladou, ktorú vytvorili účastníci Dňa krivých zrkadiel.

Deň krivých zrkadiel prispieva k inklúzii ľudí s mentálnym postihnutím do spoločnosti a zvyšuje rešpekt a solidaritu,

vyzdvihla hlavné ciele obľúbenej akcie riaditeľka Republikovej centrály Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím Iveta Mišová, ktorá spolu so svojím tímom akciu organizuje už 19 rokov.

Každoročne podujatie podporuje aj Bratislavský samosprávny kraj. Predseda kraja Juraj Droba uviedol, že je úžasné zviditeľňovať ľudí, ktorí majú mentálne postihnutie, a napriek tomu vedia niečo zmysluplné robiť a mať radosť zo života. Na pódiu sa prezentovali aj ľudia, ktorí žijú v podporovanom bývaní. Moderátor Juraj Bača v rozhovore s nimi zistil, že nič lepšie ako podporované bývanie sa im nemohlo stať.

Kto sa v stredu 26. júna pristavil na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, videl, že tieto deti či mladí dospelí si vedia užívať život. Svoju radosť prejavili rôznymi tanečnými vystúpeniami. Zároveň si okoloidúci mohli zakúpiť výrobky klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb a chránených dielní či sa zapojiť do tvorivých dielničiek a vytvoriť si vlastné výrobky. Takisto každý účastník dostal na pamiatku zrkadielko, ktoré dozdobili ľudia s mentálnym postihnutím.

Vynikajúcu atmosféru vytvorila bubnová show skupiny Campana Batucada, ktorá roztancovala všetkých. Do bubnového sprievodu sa zapojila aj komisárka Zuzana Stavrovská.

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 1980 a združuje 45 miestnych organizácií s takmer 10 tisíc členmi na celom Slovensku.

Atmosféru tohtoročného Dňa krivých zrkadiel zachytávame v galérii.