utorok 20.03.2018

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva

25 rokov inštitucionálnej ochrany ľudských práv na Slovensku a 25. výročie prijatia Princípov týkajúcich sa statusu národných inštitúcií na ochranu a podporu ľudských práv, tzv. „Parížskych princípov“ dali základ zorganizovaniu  konferencie Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktorá sa konala v utorok 20. marca 2018  v priestoroch Austria Trend Hotel Bratislava. 
Parížske princípy sú výsledkom prvého Medzinárodného workshopu o národných inštitúciách na podporu a ochranu ľudských práv, ktorý sa konal v roku 1991 v Paríži a predstavujú štandard na posudzovanie legitimity a dôveryhodnosti týchto inštitúcií. Význam Parížskych princípov podčiarkuje aj skutočnosť, že boli schválené rezolúciou Valného zhromaždenia OSN č. 48/134 zo dňa 20. decembra 1993.
 
Stredisko bolo zriadené zákonom č. 308/1993 Z. z. o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktorému predchádzala Dohoda o zriadení Strediska medzi vládou Slovenskej republiky a Organizáciou Spojených národov. Medzi hlavné oblasti jeho pôsobenia patrí široká škála činností v oblasti ľudských práv a základných slobôd a dohliadanie na dodržiavanie princípu rovného zaobchádzania. Od roku 2004 je Stredisko súčasne aj národným antidiskriminačným orgánom.
 
Program konferencie  pozostával z troch panelov. Konferenciu  otvorila svojím príhovorom súčasná výkonná riaditeľka Strediska Katarína Szabová a odborný príspevok predniesol prof. JUDr. Ján Svák, DrSc., generálny riaditeľ sekcie edičných činností Ministerstva spravodlivosti SR.
 
Prvý panel bol venovaný diskusií o systéme inštitucionálnej ochrany ľudských práv a postavení Slovenského národného strediska pre ľudské práva, v ktorej vystúpili bývalí výkonní riaditelia Strediska - PhDr. Ondrej Srebala, CSc. a  JUDr. Viera Mrázová, CSc., spolu so súčasnou výkonnou riaditeľkou Strediska Mgr. Katarínou Szabovou. Diskutujúci priblížili význam, dôležitosť, nezastupiteľnosť a postavenie Strediska ako národnej ľudsko-právnej inštitúcie a národného antidiskriminačného orgánu a taktiež poukázali na úlohy, činnosti, problémy a dôsledky legislatívnych zmien v zákone o Stredisku, s ktorými sa stretli počas výkonu svojej funkcie.
 
Druhý panel bol venovaný Parížskym princípom, v rámci ktorého vystúpili so svojím odborným príspevkom zahraniční vysoko uznávaní experti v oblasti ľudských práv -  Debbie Kohner, generálna tajomníčka Európskej siete národných inštitúcií pre ľudské práva,  Omer Fisher, riaditeľ oddelenia pre ľudské práva Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva a Eva Sobotka, vedúca oddelenia pre sektorovú spoluprácu a konzultácie Agentúry FRA. Príspevky expertov poukázali na dôležitosť a nezastupiteľnosti Strediska ako národnej ľudskoprávnej organizácie a národného antidiskriminačného orgánu.
 
V záverečnom paneli o národných inštitúciách pre ľudské práva v európskom kontexte predstavili zriadenie, činnosť a prácu inštitúcií, ktoré reprezentovali Maja Hasanbašič, poradkyňa pre ochranu ľudských práv úradu Ombudsman Chorvátskej republiky a Zuzana Melcrová z Kancelárie verejného ochrancu práv Českej republiky. JUDr. Zuzana Stavrovská prispela prezentáciou o Úrade komisára pre osoby so zdravotným postihnutím na Slovensku.