štvrtok 28.06.2018

Projekt e-parkovania.

Pracovné stretnutie k eInklúzii prostredníctvom komplexného elektronického riešenia problematiky parkovania ťažko zdravotne postihnutých sa konalo dňa 28. júna 2018. 
Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská spolu s právničkou Úradu JUDr. Evou Arnoldovou sa zúčastnili pracovného stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v priestoroch Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Okrem nich sa stretnutia  zúčastnili predseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím v SR pán Branislav Mamojka, pani Lea Rollová, pán Tibor Kӧbӧl z Organizácie muskulárnych dystrofikov, pán Grajcar, pán Muška zo Združenia miest a obcí Slovenska, riaditeľ DataCentra elektronizácie územnej samosprávy Slovenska Ing. Belanik a projektoví manageri Lenka Gajovská a Lukáš Lukáč.
Účelom stretnutia bolo predstavenie národného projektu komplexného elektronického riešenia problematiky parkovania ťažko zdravotne postihnutých zo strany zástupcov DataCentra elektronizácie územnej samosprávy Slovenska. 
Predložený národný projekt rieši využitie kombinácie elektronických služieb pre osoby so zdravotným postihnutím v prepojení na inteligentné „internet of things“ zariadenia pre komplexné riešenie parkovania na vyhradených miestach pre osoby so zdravotným postihnutím. Realizácia projektu predpokladá nasadenie inteligentnej aplikácie pre zdravotne postihnutých, úpravu parkovacích preukazov pre ťažko zdravotne postihnutých občanov na „inteligentné“ parkovacie preukazy a osadenie inteligentných senzorov na parkoviská určené pre znevýhodnených občanov. Významnou zložkou projektu je zabezpečenie vymožiteľnosti práva zo strany polície.  
Podnetom na vypracovanie štúdie sú narastajúce problémy spojené s parkovaním v mestách. Podľa uskutočneného prieskumu až 88,9 % osôb s ťažkým zdravotným postihnutím má často alebo takmer vždy problém nájsť parkovacie miesto pri návšteve úradu. Preukázateľne zároveň pribúda priestupkov spojených s neoprávneným parkovaním vozidiel, či už na neoznačených parkovacích miestach, na zeleni alebo v zónach, kde je státie resp. zastavenie vozidla vyslovene zakázané zvislým či vodorovným dopravným značením.  Najmä vo väčších mestách sa stále vo väčšej miere stretávame s tým, že na parkovacích miestach vyhradených pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím parkujú osoby bez potrebných oprávnení alebo tam parkujú osoby s falošnými, resp. skopírovanými parkovacími preukazmi, často dochádza k zneužívaniu vyhradených parkovacích miest a k zneužívaniu parkovacích preukazov. 
Ďalším problémom je nedostatok parkovacích miest vyhradených pre vozidlá osôb s ťažkým zdravotným postihnutím na niektorých miestach a ich „zlé“ rozmiestnenie kvôli aplikovaniu vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Vyhláška v §58 stanovuje, že na vyznačenej pozemnej, nadzemnej a podzemnej odstavnej a parkovacej ploche pre osobné motorové vozidlá musia byť vyhradené 4 % stojísk, najmenej však jedno stojisko, pre vozidlo osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie a musí byť umiestnené najbližšie k vchodu do príslušnej stavby. V dôsledku takéhoto rozmiestnenia je napr. pri obchodných domoch zbytočne priveľa vyhradených parkovacích miest a pri nemocniciach a poliklinikách ich je nedostatok. Hľadanie voľného parkovacieho miesta pre osoby s ŤZP je častokrát náročné. 
Hlavným prínosom realizácie projektu by malo byť aktuálne informovanie o obsadenosti vyhradených parkovacích miest, rýchle vyhľadanie voľného vyhradeného parkovacieho miesta a navigácia na voľné parkovacie miesto, eliminácia možnosti falšovania/kopírovania parkovacieho preukazu, lepšia a efektívnejšia kontrola a monitoring oprávnenosti parkovania, lepšia vymožiteľnosť práva, prehľad vyhradených parkovacích miest a dostupnosť štatistických dát o vyťaženosti parkovacích miest pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. 
Do projektu má záujem zapojiť sa 50 miest, pričom predbežný záujem prejavilo ďalších 80 miest.