piatok 15.06.2018

Prístupnosť vysokoškolského vzdelávania pre študentov so špecifickými potrebami

Konferenciu na tému Prístupnosť vysokoškolského vzdelávania pre študentov so špecifickými potrebami dňa 15.6.2018 organizovalo Výskumné a školiace centrum bezbariérového navrhovania CEDA, Fakulta architektúry STU v Bratislave.
Po úvodných príhovoroch zástupcov Ministerstva školstva, STU a Výskumného a školiaceho centra bezbariérového navrhovania CEDA informovala pani Eikhaug z Nórska o projekte EIDD „Design for All Europe“. Spoločným cieľom projektu je inkluzívnejšia Európa, Európa pre všetkých. Okrem iných veľmi užitočných informácií pani Eikhaug poukázala na to, že ak niekto na školách v Nórsku potrebuje tlmočníka, berie sa to ako samozrejmosť.
Následne so svojím príspevkom vystúpila pani Valeria Fletcher z USA, ktorá informovala o Inštitúte humánno-centrického navrhovania (IHCD). IHCD je vzdelávací inštitút, mimovládna organizácia so sídlom v Bostone, ktorá už 40 rokov poskytuje poradenstvo v oblasti prístupnosti a inkluzívneho dizajnu (dizajnu pre všetkých) v oblasti kultúry, verejných priestranstiev, v oblasti dopravy a zdravotníctva.
Ďalší blok bol zameraný na výstupy projektu UNIALL. V rámci tohto bloku vystúpila doc. Ing. arch. Lea Rollová, PhD., ktorá odprezentovala príspevok na tému „Monitorovanie a hodnotenie celkovej prístupnosti VŠ prostredia“. Vo svojej prezentácii upozornila na rôzne typy bariér, s ktorými sa v praxi stretávame, ide o bariéry architektonické a komunikačné bariéry, ale aj bariéry pri vzdelávacom procese a bariéry v postojoch ľudí, s ktorými sa bojuje najťažšie. V rámci projektu bolo hodnotených 43 vysokých škôl a 10 študentských domovov. Opätovne bola vyzdvihnutá potreba konzultovať riešenia s odborníkmi na tvorbu univerzálneho navrhovania, nakoľko sa aj v súčasnosti stáva, že pri rekonštrukciách vstupov do budov zostávajú schody pred vchodom do budovy, alebo do nových/zrekonštruovaných výťahových kabín sa inštalujú dotykové displeje, ktoré sú nevhodné. Ďalej poukázala na rôzne typy bariér, ako napr. neprístupnosť rečníckych pultov v prednáškových sálach, neprístupnosť knižničných regálov v knižniciach, neprístupnosť niektorých častí školy ako napr. laboratórií. Veľmi zaujímavý je aj výsledok monitoringu, podľa ktorého 46 % monitorovaných fakúlt a 90 % študentských domovov má bariéry a potrebuje prijať opatrenia na ich odstránenie.
Pani Stankovičová z Centra podpory študentov so špecifickými potrebami Univerzity Komenského prezentovala výsledky testovania webových stránok na univerzitách. Podľa výsledkov tohto testovania prvé tri úrovne prístupnosti nesplnilo žiadne z testovaných webových sídiel. Zníženú úroveň (89,5 % - 84 %) splnilo iba 1 webové sídlo. Zaujímavou informáciou bolo určite aj to, aké problémy môže pri pracovaní s počítačom niektorým osobám so zdravotným postihnutím spôsobovať myš.
Ďalšiu zaujímavú prednášku mal aj zástupca Masarykovej Univerzity v Brne pán Zítko, ktorý informoval o nástrojoch psychometrického testovania študentov VŠ s poruchami učenia. 
Aktuálne informácie o Národnom akčnom pláne na sprístupnenie VŠ prostredia poskytla doc. Ing. arch. Zuzana Čerešňová, PhD.. Národný akčný plán zatiaľ nie je schválený, mali by v ňom však byť upravené základné požiadavky vyplývajúce z Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím, najmä článok 24 týkajúci sa vzdelávania. Podľa tohto článku sú zmluvné strany (teda aj Slovenská republika) povinné zabezpečiť inkluzívny vzdelávací systém.
Taktiež podľa § 100 zákona o vysokých školách sú vysoké školy povinné vytvárať všeobecne prístupné akademické prostredie. 
Pani docentka poukázala na potrebu vybudovania podporných centier pre študentov so špecifickými potrebami na každej vysokej škole. Ďalej poukázala na potrebu bezbariérových riešení školských budov a areálov, a to aj učební, laboratórií, prednáškových sál, stravovacích, ubytovacích a športových priestorov.
O aktivitách a činnosti Podporného centra pre študentov so špecifickými potrebami pôsobiaceho na UK v Bratislave informovala pani Mendelová, ktorá okrem iného poukázala na potrebu zlepšenia prístupnosti študijných programov a študijných materiálov, podporu rozširovania „On-line“ univerzít. Taktiež poukázala na nedostatok kvalifikovaných tlmočníkov a ich finančné ohodnotenie. 
Pán Peňaz informoval o činnosti Strediska pre pomoc študentom so špecifickými potrebami Teiresiás, ktoré pôsobí pri Masarykovej Univerzite v Brne. Zaujímavou bola informácia z praxe o nefungovaní sankčných mechanizmov a o neexistencii harmonogramov odstraňovania bariér.
O nástrojoch na zlepšenie podporných služieb a slovníkoch posunkového jazyka informovali pán Tomáš Sklenák z Masarykovej Univerzity v Brne a pán Roman Vojtechovský z Centra podpory študentov so špecifickými potrebami Univerzity Komenského.
O virtuálnom sprievodcovi informovala pani Hanousková z Masarykovej Univerzity v Brne.
Prípadovú štúdiu inkluzívneho VŠ prostredia v Európe, ako aj výsledky monitorovania univerzít v Európe odprezentoval pán Di Bucchianico z University of Chieti-Pescara v Taliansku.
Pani doc. Ing. arch. Zuzana Čerešňová, PhD., informovala o vydaní publikácie s názvom „Inclusive Higher Education“, ktorá sa týka metodiky univerzálnej prístupnosti VŠ prostredia. 
Na záver boli odprezentované dva príklady a projekty z Európy, o ktorých informoval pán Dr. Arch. Jasmien Herssens z Hasselt University v Belgicku a pán Daniel Kotsjuba, učiteľ na Estonian Academy of Arts v Estónsku, ktorý poukázal na to, aké náročné môže byť napr. aj čítanie knihy pre ľudí so zraneniami a poruchami chrbtice. Pre týchto ľudí je veľmi ťažké udržať otvorenú knihu na stehnách.
Právnička Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, JUDr. Eva Arnoldová, sa tejto  konferencie zúčastnila  a o zaujímavé poznatky sa podelila so všetkými, ktorí sa na konferencii osobne zúčastniť nemohli.