štvrtok 25.01.2018

Právo osôb so zdravotným postihnutím na nezávislý život a na začlenenie sa do spoločnosti

Dňa 24. a 25. januára 2018 sa v Bratislave konala odborný workshop, ktorý zorganizovala Agentúra EU pre základné ľudské práva (FRA). Za Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa workshopu zúčastnila Mgr. Viera Hincová (24.1.2018) a JUDr. Zuzana Stavrovská a Mgr. Eva Megová (25.1.2018).
Prvý deň sa niesol v gescii zástupcov Centra pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) a hlavnou témou boli otázky spojené s procesom deinštitucionalizácie na Slovensku. Účastníci konferencie sa rozdelili do troch pracovných skupín, v ktorých diskutovali s terénnymi výskumníkmi o kľúčových otázkach DI. Deň zakončila Kateřina Vyžvaldová z Agentúry EÚ FRA sumarizáciou ďalších krokov, na ktorých sa prítomní dohodli.
Druhý deň uviedla pani Kateřina Vyžvaldová prezentáciou troch nových správ o DI pre osoby so zdravotným postihnutím. Nosnou časťou tohto dňa bola panelová diskusia, na ktorej sa okrem komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, JUDr. Zuzany Stavrovskej, zúčastnili aj Ján Gabura, riaditeľ Odboru implementácie Dohovoru o právach ľudí s postihnutím, MPSVR SR, Elene Chrenková-Kušnírová, za Odbor riadenia projektov regionálneho rozvoja MPRR SR, Lýdia Bušaničová, riaditeľka Domova sociálnych služieb Lidwina v Strážskom a Miroslav Cangár, ktorý zastupoval Radu pre poradenstvo v sociálnej práci. Diskusiu moderovala Jana Kadlečíková z CVEKu. Počas nej sa prediskutovali zaujímavé témy. JUDr. Zuzana Stavrovská uviedla množstvo konkrétnych príkladov z monitoringov, ktoré Úrad komisára vykonal v priebehu roka 2017. Podporila pána Cangára vo výzve k obhajobe vlastných práv, k podnikaniu krokov, ktoré sú nutné pre nastavenie spravodlivých kritérií na podporu ľuďí odkázaných na sociálnu pomoc. Pán Gabura spomenul projekt, ktorým sa MPSVR SR chystá napomôcť zlepšeniu vnímania ľudí so zdravotným postihnutím, pani Bušanicová sa podelila s vlastnými skúsenosťami z DI v praxi a pani Chrenková-Kušnírová informovala o výzvach MPRR SR , ktoré sú alebo budú otvorené pre žiadateľov v oblasti sociálnej starostlivosti. 
Tém bolo veľa a diskusie pokračovali vo formálnych pracovných skupinách aj v neformálnych skupinkách počas prestávok. Cieľom stretnutia bolo prezentovať získané informácie a umožniť účastníkom diskutovať o tom, ako DI prebieha na Slovensku a čo je potrebné urobiť, tak aby sa DI na Slovensku stala realitou. Rovnako toto stretnutie bolo príležitosťou diskutovať o tom, ako je možné posunúť vpred odporúčania FRA na Slovensku.

https://fra.europa.eu/sk