štvrtok 22.11.2018

Podporované zamestnávanie

Tranzitné programy v podporovanom zamestnávaní prijímateľov sociálnych služieb bol názov konferencie,  ktorú dňa 22.11.2018 organizovala pani PhDr. Viera Záhorcová z Agentúry podporovaného zamestnávania, n. o. Bratislava. Za Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa na tomto podujatí zúčastnil právnik Mgr. Štefan Valko.
Konferenciu slávnostne otvorila PhDr. Viera Záhorcová. Vo svojej prezentácii predstavila celý proces podporovaného zamestnávania, predstavila programy Agentúry podporovaného zamestnávania: Podpora prijímateľov – programy aktivizácie v DSS (skupinové kluby práce, aktivačná činnosť), programy aktivizácie mimo DSS (práca na skúšku, dobrovoľnícka práca), Program podpory manažmentov a pracovníkov (vzdelávanie, sprevádzanie), Individuálna podpora prijímateľov v APZ (vyhľadanie a udržanie pracovného miesta). Pani Záhorcová predstavila príbeh Lukáša, ktorý bol prvým klientom APZ a je prijímateľom sociálnej služby v DSS a ZSS Kaštieľ v Stupave. Na záver pani Záhorcová predstavila jednotlivé tranzitné programy ako práca na zákazku, chránená dielňa a sociálny podnik.
Druhým prednášajúcim s prezentáciou „Presahy individuálneho plánovania na osobnostný rozvoj a pracovnú kariéru klienta“ bol doc. PhDr. Slavomír Krupa, PhD., ktorý na začiatku svojho prejavu opísal vývoj človeka, ako proces, v ktorom si osoba osvojuje dôkladne diferencované ponímanie ekologického prostredia a stáva sa motivovanou a schopnou zapájať sa do činnosti. Následne vysvetlil podrobne citovanú definíciu a postupne prešiel k individuálnym plánom, ktoré označil ako „plány zamerané na človeka a ich potenciál pre prekonávanie prekážok v ekologickom prostredí“. Priblížil podmienky individuálneho plánovania, ktorými sú akceptácia klienta, akceptácia zodpovednosti klienta za svoj život a normalita. Osobami, ktoré sú súčasťou procesu individuálneho plánovania sú : klient (ústredná rola), plánovací tím, kľúčový pracovník (koordinátor plánovacieho procesu) a osoby, ktoré sú súčasťou siete vzťahov.
Mgr. Bibiana Milová, predstavila organizáciu DSS a ZpS Kaštieľ, Stupava, v ktorej pracuje ako sociálna pracovníčka. Prezentovala cestu k aktivačnej činnosti, v ktorej spolupracuje s PhDr. Vierou Záhorcovou a opísala pravidelné stretnutia s APZ (1x týždenne s klientmi, 1x mesačne so zamestnancami DSS a ZpS Kaštieľ). V zariadení majú celkovo 6 uchádzačov o zamestnanie. Náplňou práce aktivačnej činnosti v DSS a ZpS Kaštieľ sú údržbárske práce, upratovanie, pomocná sila v tvorivých dielňach. Pani Milová opísala priebeh aktivačnej činnosti, prínos aktivačných prác z pohľadu klientov a sociálnych pracovníkov a želania klientov po ukončení aktivačnej činnosti v DSS a ZpS Kaštieľ.
Na konferencii vystúpila aj pani Anna Podlesná z organizácie Profesia a uviedla štatistický údaj, podľa ktorého viac ako 60% osôb so zdravotným znevýhodnením v produktívnom veku je na Slovensku mimo trhu práce, čo predstavuje cca 153 000 ľudí z celkového počtu cca 250 000 ľudí so zdravotným znevýhodnením v produktívnom veku. Podľa pani Podlesnej podiel životopisov uchádzačov so zdravotným znevýhodnením bol v roku 2008 na úrovni 1,0 % a v roku 2018 je to 2 %. Ženy predstavujú 48,7 % a muži 51,3 %. 
PhDr. Lýdia Bušaničová predstavila Domov sociálnych služieb LIDWINA – Strážske, jeho transformáciu, deinštitucionalizáciu a jej etapy, Mgr. Katarína Kralovičová predstavila príbehy klientov z DSS a ZpS Kaštieľ Stupava a ich aktivizáciu na trhu práce a ponaučenia, Milena Maková a Michaela Valicová predstavili podnik medzitrhu práce – Šanca pre všetkých, n. o. Banská Bystrica. Po každom príspevku na konferencii bol priestor zapojiť sa do diskusie, čo prítomní aktívne využili.