utorok 24.05.2022

Stretnutie s Ukrajincami v Gabčíkove / Зустріч з біженцями в Габчикові

Tím úradu komisárky dnes navštívil utečencov v ubytovni v Gabčíkove. Migračný úrad Ministerstva vnútra SR vyhovel našej žiadosti, aby sme mohli osobne utečencov informovať o našej činnosti a o možnostiach pomoci nášho úradu.
Na stretnutie prišlo približne 20 občanov Ukrajiny, ktorých sa týka zdravotné postihnutie či už priamo, alebo majú deti či príbuzných so zdravotným problémom. Niekoľkým sme priamo na mieste poradili, napríklad, ako zabezpečiť rehabilitácie pre dieťa s Downovým syndrómom alebo kam sa obrátiť, keď sa chce človek so zdravotným postihnutím zamestnať či študovať na slovenskej vysokej škole. Spísali sme aj jeden podnet pani z Ukrajiny, ktorá má zdravotné postihnutie a budeme ho prešetrovať. Diskutovali sme aj o zmenách vo vyplácaní dávok v hmotnej núdzi či príspevku, ktorý má zohľadniť opatrovanie člena rodiny so zdravotným postihnutím.
 
Za umožnenie návštevy aj zabezpečenie tlmočenia ďakujeme Migračnému úradu Ministerstva vnútra SR a za spoluprácu pracovníkom IOM - Medzinárodnej organizácii pre migráciu a Úradu práce, soc. vecí a rodiny v Dunajskej Strede.
 
Pozrite si video - návštevu v Gabčíkove zhrnula hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Elena Koritšánska. Na fotkách môžete vidieť komisárku Zuzanu Stavrovskú a odborných zamestnancov nášho úradu - právnikov Lenku Bodnárovú a Pavla Kopála.

 

 Tím úradu komisárky navštívil utečencov v ubytovni v Gabčíkove
 
 

Ми порадили деяким на місці, чи проводите ви реабілітацію перед дитиною з синдромом Дауна, чи куди звертатися, якщо ви хочете, щоб замість студента людина з здоровим голодуванням чи навчання в словенському університеті. Ми також написали скаргу жінці з України, яка має інвалідність, і ми її розглянемо.

Ми хочемо подякувати Міграційному управлінню Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки та співпраці співробітників МОМ – Міжнародної організації з міграції та Бюро праці, соц. речі та родини в Дунайській Стреді.

Дивіться відео – Олена Корітшанська, речник Офісу Уповноваженого з питань інвалідів, підвела підсумки візиту до Габчикового.

На фотографіях ви можете побачити уповноваженого Зузану Ставровську та професійних працівників нашого офісу – юристів Ленку Боднарову та Павла Копала.
Súvisiace odkazy:
Як Рада з питань інвалідності може допомогти біженцям з України? (komisarprezdravotnepostihnutych.sk)