Rodiny Ukrajincov s mentálnym postihnutím prežívajú hrozné časy, pomôžme im

"Postarať sa o člena rodiny s mentálnym postihnutím je teraz oveľa ťažšie ako kedykoľvek predtým, všetok náš čas venujeme našim milovaným, ktorí prežívajú strašnú búrku nepokojov a nedokážu pochopiť všetok chaos navôkol," napísala Koalícia VGO v žiadosti o pomoc.
Koalícia VGO združuje 118 ukrajinských miestnych mimovládnych organizácií pre ľudí s mentálnym postihnutím, ktoré zastupujú približne 14 000 rodín zo všetkých regiónov Ukrajiny.

Kampaň na pomoc pre nich rozbieha Inclusion Europe, prispieť môžete na tomto linku: Help Ukrainian people with intellectual disabilities and their families - Inclusion Europe (inclusion-europe.eu)

Status invalidity pre psychiatrickú diagnózu má na Ukrajine vyše 261 000 ľudí, v zariadeniach sociálnych služieb je najmenej 100 000 detí a dospelých. Denné centrá sú zatvorené, komunitné služby zastavené. Mnohé matky s deťmi s mentálnym postihnutím ostávajú doma, skrývajú sa v pivniciach či kúpeľniach. Chaos a strach znásobuje záchvaty a ťažko zvládnuteľné správanie ľudí s mentálnym postihnutím, psychiatrickými diagnózami či duševnými poruchami.

 
 Kampaň na pomoc pre ľudí s mentálnym postihnutím a ich rodiny