piatok 13.04.2018

Olympiáda ľudských práv

Celoštátne kolo 20. ročníka Olympiády ľudských práv vyvrcholilo záverečnými aktivitami a odovzdávaním ocenení v dňoch 11. až 13.4.2018 v Omšení.
Olympiáda ľudských práv (OĽP) stredoškolskej mládeže je postupová súťaž. Realizuje sa písomnými a ústnymi súťažnými formami: testami, poznatkovo-postojovou prezentáciou téz, riešením modelových prípadov/situácií, obhajobou písomných prác a riešením finálových zadaní. Súťaž je trojúrovňová, prebieha v školských a krajských kolách a vrcholí v celoštátnom kole. 
Vyhlasovateľom súťaže tohoročnej bolo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, odbornú garanciu prevzala Celoštátna komisia Olympiády ľudských práv s neoceniteľnou pomocou predsedníčky komisie PhDr. Dagmar Hornej, PhD  v spolupráci s UNESCO Chair for Human Rights Education na Univerzite Komenského v Bratislave a s Helsinským výborom pre ľudské práva na Slovensku, ktorý na OĽP zastupoval Kálmán Petőcz, PhD.  Olympiáda ľudských práv  je dobrovoľnou záujmovou činnosťou žiačok a žiakov stredných škôl v Slovenskej republike . Uskutočňuje sa každoročne a možno ju organizovať na všetkých typoch stredných škôl.
Nosnou témou XX. ročníka OĽP bola  Aténska škola 21. storočia : demokracia a ľudské práva. Jedným z hlavných cieľov Olympiády ľudských práv je prispieť k ľudskoprávnemu vzdelávaniu, vzdelávaniu k demokratickému občianstvu, celkovej kultivácii poznatkov a postojov študujúcej mládeže a tým k posilňovaniu základných pilierov demokracie.
Súťaže začínajú v školských a krajských kolách. Tento rok spomedzi 64 súťažiacich v celoštátnom kole postúpilo  do finále 12 stredoškolákov. Veľa esejí napísali študenti aj v angličtine. Každá zo 16 tém ktorú študenti spracovávali zahŕňala inú problematiku ľudských práv – napríklad slobodu prejavu, diskrimináciu postihnutých ľudí, rodovú rovnosť a práva žien, sociálne siete v dnešnom svete či tému umelej inteligencie. Jedna či dve prípadové štúdie a otázky sa týkali aj extrémizmu. Všetko vážne témy, ktoré hýbu dnešným svetom.
K obohateniu programu prispeli aj diskusie. Veľmi dobrá bola rozprava s novinárkou Ľubou Lesnou a hudobným manažérom Michalom Kaščákom, ktorí sa angažujú vo verejnom živote. Takisto diskusia k projekciám premietaných filmov s Pavlom Traubnerom, režisérom Viliamom Bendíkom, redaktorkou Dagmar Mozolovou, Petrom Brestovanským, či Matejom Beránkom z Múzea holokaustu v Seredi. 
Na slávnostnom oceňovaní škôl, ktoré vytvorili priaznivé podmienky pre všetkých študentov sa zúčastnila komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská a riaditeľka Úradu komisára Mgr. Eva Megová. Komisárka odovzdala oceneným školám diplomy a v krátkom príhovore vyzdvihla prácu škôl a pedagógov, ktorí sa zapojili do tejto súťaže a špeciálne vyzdvihla úsilie a snahu študentov, ktorí so záujmom, nadšením a prehľadom zdieľali svoje skúsenosti a zbierali informácie v odborných diskusiách.