piatok 06.11.2020

Žiadosť o pomoc pri zabezpečení prístupnosti informácií pre nepočujúcich a sluchovo postihnutých

V piatok 6. novembra 2020 sa uskutočnilo významné online stretnutie kvôli nespokojnosti ľudí so sluchovým postihnutím, ale aj nepočujúcich, ktorí nepoužívajú slovenský posunkový jazyk. Práve títo ľudia sa v dôsledku súčasnej pandemickej situácie nevedia dostať k dôležitým informáciám z televíznych obrazoviek, pretože moderátori, ale aj politici pred kamerami majú na tvárach rúška. Výnimkou je spravodajstvo televízie TA3.

Stretnutie sa uskutočnilo s pani Jarmilou Lajčákovou, ktorá pracuje v kancelárii prezidentky Zuzany Čaputovej ako poradkyňa pre ľudské a menšinové práva a jej prostredníctvom prosíme o pani prezidentku pomoc pre nepočujúcich.

Poukazovali sme na fakt, že aj v susednom Česku napriek horšej pandemickej situácii vysielajú spravodajské relácie bez rúšok. Takisto aj v ostatných európskych krajinách. Dnes, keď na akomkoľvek mobilnom telefóne môžeme diktovať správy je neuveriteľné, že podobný softvér už dávno nevlastní žiadna z televízií.

Sme presvedčení, že to nie je otázkou peňazí, ale stačí len chcieť byť ústretový voči tým, ktorí sú bez našej pomoci bezradní. 

Pani Katarína Kluková, členka Združenia užívateľov kochleárneho implantátu, tiež upozornila, že situácia je alarmujúca a treba ju urgentne riešiť. Veď mať v dnešnej dobe informácie čo sa deje, ako prebieha testovanie a kam sa majú ľudia dostaviť je základom porozumenia. Problém s tým máme aj my zdraví, môžeme si preto ľahko predstaviť aký veľký môže byť pre ľudí so zdravotným postihnutím. Aj v prípade, že vynecháme povinnosť štátu zabezpečiť informácie pre všetkých ľudí na Slovensku, ktorá plynie zo zákona, je v aktuálnej situácii nezabezpečenie potrebných informácií pre všetkých obyvateľov a z nich takú širokú skupinu, ako sú sluchovo postihnutí, diskriminačné.

Pani Lajčáková bude za týmto účelom iniciovať stretnutie pri okrúhlom stole s pani prezidentkou, zástupcami RTVS a Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny.

Držme si navzájom palce, nech sa tak stane čo najskôr.

Požiadavka prístupnosti a zabezpečenia bezbariérového prístupu pre osoby so zdravotným postihnutím vyplýva z ustanovenia Článku 9 Dohovoru.
 
Tento článok zaväzuje zmluvné strany (teda aj Slovenskú republiku) prijať príslušné opatrenia, ktoré zabezpečia osobám so zdravotným postihnutím na rovnakom základe s ostatnými prístup k fyzickému prostrediu, k doprave, k informáciám a komunikácii, vrátane informačných a komunikačných technológií a systémov, ako aj k ďalším prostriedkom a službám dostupným alebo poskytovaným verejnosti.

Zmluvné strany sa zaviazali prijať aj príslušné opatrenia na:

  • podporovanie prístupu osôb so zdravotným postihnutím k novým informačným a komunikačným technológiám a systémom vrátane internetu;
  • podporovanie navrhovania, vývoja, výroby a distribúcie prístupných informačných a komunikačných technológií a systémov už v začiatočnej fáze tak, aby sa tieto technológie a systémy stali prístupnými pri minimálnych nákladoch.

Právo na prístup k informáciám zaručuje osobám so zdravotným postihnutím Článok 21 Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Podľa uvedeného Článku Dohovoru sú zmluvné strany povinné prijať všetky príslušné opatrenia, ktorými zabezpečia, aby osoby so zdravotným postihnutím mohli uplatňovať právo na slobodu prejavu a presvedčenia vrátane slobody vyhľadávať, prijímať a šíriť informácie a myšlienky na rovnakom základe s ostatnými, a to prostredníctvom všetkých foriem komunikácie podľa vlastného výberu, a to aj tým, že:

  1. osobám so zdravotným postihnutím budú poskytovať informácie určené širokej verejnosti v prístupných formátoch a technológiách vhodných pre rôzne druhy zdravotného postihnutia a to včas a bez dodatočných nákladov;
  2. budú akceptovať a umožnia osobám so zdravotným postihnutím používať posunkové jazyky, Braillovo písmo, augmentatívnu a alternatívnu komunikáciu, ako aj ďalšie prístupné prostriedky, spôsoby a formáty komunikácie podľa ich vlastného výberu v oficiálnej komunikácii;
  3. budú vyžadovať od súkromných subjektov, ktoré poskytujú služby širokej verejnosti okrem iného aj prostredníctvom internetu, aby osobám so zdravotným postihnutím poskytovali informácie a služby v prístupných a použiteľných formátoch;
  4. budú nabádať prostriedky masovej komunikácie vrátane poskytovateľov informácií cez internet, aby svoje služby sprístupnili osobám so zdravotným postihnutím;
  5. budú uznávať a podporovať používanie posunkových jazykov.


JUDr. Zuzana Stavrovská
komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím