piatok 26.01.2018

Ako pomôcť ľuďom po dlhodobej PN, rekonvalescencii a rehabilitácii

26.1.2018 zorganizovala Jana Žitňanská, poslankyňa Európskeho parlamentu, diskusiu pri okrúhlom odbornom stole na tému „ Ako pomôcť ľuďom po dlhodobej PN, rekonvalescencii a rehabilitácii znovu sa vrátiť do práce, respektíve uplatniť sa na trhu práce“. 
Stretnutie sa uskutočnilo v Bratislave a celkovo bolo prítomných 28 účastníkov. Jana Žitňanská otvorila tému, ktorú rozšírila zdôraznením prevencie a zamerania sa na holistický prístup, pričom návrat do pracovného procesu podporila nutnosťou pracovníkov udržať sa v dobrej kondícii pri snahe vytvárania hodnôt. Nosnej téme sa postupne venovali zúčastnení odborníci. Branislav Ondruš, štátny tajomník MPSVR SR podporil myšlienku nutnosti preventívnych aktivít a vyjadril názor, že z hľadiska spolupráce štátu so zamestnávateľom systémové nástroje absentujú. Zdôraznil, že Slovensko patrí medzi špičku v oblasti pravidiel BOZP v Európe. Zároveň potvrdil, že dostupné finančné prostriedky venujeme predovšetkým na oblasť podpory nezamestnaným a je záujmom ministerstva nájsť riešenia pre umožnenie návratu ľudí do práce po dlhodobej PN a povzbudiť zamestnávateľov k využívaniu rôznych druhov flexibilne rozvrhnutej práce.
Štefan Laššan, ktorý zastupoval MZ SR zdôraznil snahy MZ SR v príprave reformy zdravotnej starostlivosti a zákona o dlhodobej starostlivosti. Taktiež sa dotkol témy prevencie, včasného screeningu a pracovnej zdravotnej starostlivosti. Darina Košútová, riaditeľka odboru sprostredkovateľských služieb ÚPSVaR SR doložila svoj príspevok číslami o počte chránených dielní a chránených pracovísk, o počte registrovaných nezamestnaných osôb so zdravotným postihnutím, zdôraznila, že na úradoch práce fungujú informačno-poradenské strediská, prostredníctvom ktorých sa pracovníci snažia pomôcť každému zdravotne znevýhodnenému občanovi. Rovnako podčiarkla, že na stránke ÚPSVaR sú informácie napísané „ľudskou rečou“ a poskytujú zrozumiteľné a úplné informácie pre všetkých. V diskusii pokračoval pán Dedík, ktorý predstavil Mapu prevencie Slovenska, Mário Lelovský z IT Asociácie Slovenska, RÚZ, ktorý zdôraznil nutnosť aktivizácie zamestnancov v záverečnej fáze rehabilitácie a potrebu individuálneho záujmu a vzdelávania pred návratom po dlhodobej PN. 
V závere sa do diskusie zapojila Eva Kováčová, výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine, ktorá sa podelila o skúsenosti z praxe, kde sa ukazuje, že po dlhodobej PN sa zamestnanci nevedia alebo nechcú brániť nátlaku zamestnávateľov, že v oblasti kompenzácií zaznamenávajú množstvo problémov s posudkovými lekármi, že sa často stretávajú s odoberaním kompenzácií namiesto podporovania začleňovania a že je nutné zlepšiť vzdelávanie budúcich lekárov v oblasti komunikácie s pacientmi. Spomenula aj potrebu psychológov v nemocniciach. MUDr. Peter Breier z Ligy pre duševné zdravie spomenul potrebu užšej spolupráce medzi sektorom zdravotníctva a práce, potrebu fázovania návratu do zamestnania a vytvárania funkčných tímov, ktoré by celému procesu dlhodobo slúžili a pomáhali. Pani Jana Dobšovičová-Černáková, predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku sa stotožnila s myšlienkami pani Kováčovej a pána Breiera a okrem iného navrhla zníženie byrokratickej záťaže, širšie otvorenie trhu práce a potrebu prinavrátenia pozície sociálnej sestry, ktorá by v spleti teoretickej pomoci a nástrojov vedela pacientovi konkrétne napomôcť a navigovať ho. Do diskusie sa zapojili aj ostatní účastníci  a skonštatovali, že pacientske organizácie často suplujú úlohu štátu, že narastá potreba sociálnej podpory a starostlivosti a že v celkovom procese návratu po dlhodobej PN do pracovného procesu je množstvo otvorených otázok, na ktoré kompetentné organizácie musia začať reagovať. Za Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa diskusie zúčastnila JUDr. Zuzana Stavrovská a Mgr. Eva Megová.
Jana Žitňanská uzatvorila veľmi hodnotnú diskusiu zhrnutím a definovaním tém, ktoré najviac rezonovali počas celého stretnutia.