utorok 20.06.2017

Služobná cesta do nemeckého Berlína

V dňoch 20.6. až 23.6.2017 absolvovala komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská s kolegyňou Mgr. Evou Megovou služobnú cestu do Berlína. Cieľom cesty bolo nadviazať kontakty so zahraničnými partnermi a vzájomne sa podeliť o odborné skúsenosti.
Oficiálne stretnutia sa začali už podvečer v deň príchodu do Berlína . Na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Nemeckej spolkovej republike nás privítal pán veľvyslanec Peter Lizák . Počas slávnostného večera usporiadaného na počesť spolupráce spolku Karpatských Nemcov sme mali možnosť oboznámiť s prácou Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím nielen pána veľvyslanca, ale aj radcu, pána Matúša Bušovského, 2. tajomníčku, pani Janku Plameňovú a riaditeľku Slovenského inštitútu , pani Vieru Polakovičovú.
Na druhý deň nás čakalo viacero stretnutí. Začali sme hneď ráno v Inštitúte Alberta Schweitzera, kde  sídli spoločnosť GETEQ. S jej riaditeľom, pánom Stefanom Schenckom a jeho kolegami sme strávili celé predpoludnie. Okrem prezentácie o spoločnosti sme mali možnosť odpozorovať ako evaluátori robia rozhovory s klientami, v ktorých kladú štrukturovaný sled otázok. Všetci evaluátori sú experti na bezbariérovosť a vnímanie kvality poskytovaných služieb v zariadeniach pre ľudí so špeciálnymi potrebami,  v oblasti bývania, práce, vzdelávania a voľnočasových aktivít. Výsledkom je správa, ktorá konštatuje zistené skutočnosti a následné workshopy s klientami a zadávateľmi hodnotenia.
Druhé naplánované stretnutie s pani Mechthild Rawert sa uskutočnilo na pôde nemeckého Reichstagu. Okrem mnohých funkcií a aktivít je pani poslankyňa predsedníčkou Subkomisie pre zdravotne znevýhodnených a inklúziu v Rade Európy a táto téma rezonovala aj počas nášho rozhovoru. Pani poslankyňa sa intenzívne zaujímala o nález slovenského ústavného súdu ohľadne volebného práva zdravotne postihnutých občanov a tento dokument považuje za výnimočne pokrokový dokument, ktorý rada použije pre účely presadzovania záujmov zdravotne postihnutých občanov v Nemecku. 
V popoludňajších hodinách sme navštívili objekt podporovaného bývania s desiatimi nájomníkmi. V srdečnej debate sme s nimi hovorili o kvalite ich bývania, o ich zamestnaní a aktivitách, o tom ako dlho v bytoch bývajú a prečo a kedy sa rozhodli začať bývať sami. Na záver nás pozvali nazrieť do ich bytov, ktoré si každý zariaďuje sám, podľa vlastného vkusu a možností. Všetci sú hrdí na svoju sebestačnosť a prácu, ktorou si zabezpečujú , okrem iného, aj vlastnú nezávislosť.
Ďalší deň sa opäť začal rannou návštevou v Nemeckom inštitúte pre ľudské práva. Tu nás čakal Dr. Leander Palleit, výskumný pracovník, senior, poradca Národného monitorovacieho mechanizmu. Toto stredisko pracuje ako nezávislý teoretický monitorovací subjekt, ktorý na základe informácií z rôznych zdrojov vytvára správy a generuje podklady pre dôležité legislatívne celonárodné rozhodnutia v oblasti ľudských práv. Nález slovenského ústavného súdu aj tu vzbudil veľký záujem a obdiv a Dr. Palleit si vyžiadal kópiu dokumentu na štúdium a spracovanie pre účely tejto nemeckej inštitúcie. 
Posledné stretnutie v Berlíne sa uskutočnilo na pôde Ministerstva práce a sociálnych vecí so splnomocnenkyňou vlády pre osoby so zdravotným postihnutím , pani Verenou Bentele. Tu sme sa, okrem predstavenia Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, venovali témam ako politika práce, pracovných príležitostí a vzdelávanie ľudí so zdravotným postihnutím, spolupráca s mimovládnymi organizáciami a stav pretavenia Dohovoru OSN do praxe. Pre nás bolo zaujímavé porovnanie postavenia splnomocnenkyne v Nemecku a komisárky na Slovensku, kde okrem spoločných nosných tém je  hlavným rozdielom nezávislé postavenie slovenskej komisárky, ktorá funguje ako samostatný , od vlády nezávislý, orgán. Pani Bentele vysoko ohodnotila úsilie komisárky, ktorá prostredníctvom internetovej stránky transparentne umožňuje prístup k aktuálnym informáciám a výsledkom Úradu komisára. Zaujímavým pre nás bol fakt, že v Nemecku v roku 1992 bola schválená reforma opatrovateľského zákona, ktorou  sa opatrovateľstvo od štatútu právnej spôsobilosti.
Počas celého pobytu nám nesmierne ochotne a zanietene pomáhala pani Stana Schenck, ktorá nielenže sprostredkovala všetky návštevy, ale pomáhala nám pri orientácii  a komunikácii s nemeckými partnermi.
Naša návšteva, hoci trvala iba dva krátke pracovné dni, priniesla množstvo nových informácií a inšpirácie do ďalšej práce. Podarilo sa nám nadviazať užitočné kontakty a položiť základ medzinárodnej spolupráce, pretože výmena skúseností a je jedným zo základných pilierov progresívneho napredovania Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím na Slovensku.