piatok 22.06.2018

Nezávislý spôsob života – čo to pre nás znamená

Právnička Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, JUDr. Eva Arnoldová sa dňa 22. júna 2018 zúčastnila konferencie na tému „Nezávislý spôsob života – čo to pre nás znamená“, ktorú organizovali SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien, Rada pre poradenstvo v sociálnej práci a Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR.
Právo na nezávislý spôsob života a začlenenie do spoločnosti osobám so zdravotným postihnutím zaručuje Článok 19 Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím. 
Po úvodných príhovoroch prezidenta Slovenskej republiku Andreja Kisku a predsedu Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím v SR Branislava Mamojku informovala poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská o činnosti a aktivitách Európskeho parlamentu v oblasti nezávislého života.
Komentár k Článku 19 Dohovoru prezentoval Maroš Matiaško, ktorý vo svojom príspevku vysvetlil základné princípy a oblasti, ktorých sa nezávislý život týka. Vo svojom príspevku spomenul reformu opatrovníctva, zrušenie inštitútu pozbavenia spôsobilosti na právne úkony. Poukázal tiež na to, že štát by mal zakázať, aby riaditelia a vedenie inštitúcií boli opatrovníkmi. Ďalej poukázal na potrebu deinštitucionalizácie a systémovej zmeny, ktorá bude smerovať k zatvoreniu inštitúcií a k zrušeniu právnych noriem, ktoré inštitúciu umožňujú. Vyzdvihol právo každého na poskytnutie takej sociálnej služby, ktorá je pre neho adekvátna a povinnosť štátu takúto sociálnu službu zabezpečiť.
V ďalšom príspevku štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš informoval o aktualizácii Národného programu rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím. Vyzdvihol dôležitú pozíciu, činnosť a aktivity Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím a upriamil pozornosť na správu o činnosti komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím za rok 2017. Ďalej informoval o novele zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorá nadobudla účinnosť od        1. júla 2018 a o základných oblastiach, ktorých sa zmeny týkajú. Spomenul tiež potrebu debarierizácie a prípravu nového stavebného zákona.
V ďalšom bloku konferencie sa predstavili zástupcovia rôznych mimovládnych organizácií, ktorí vo svojich prezentáciách predstavili svoje životné príbehy a pohľady na nezávislý spôsob života. Na dôležitosť podpory zo strany rodiny poukázala pani Monika Fričová z Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením. O začlenení autistov do života a spoločnosti porozprával Juraj Vacula, ktorý poukázal najmä na netoleranciu spoločnosti. Svoj životný príbeh predstavila aj Andrejka Madunová z Organizácie muskulárnych dystrofikov, ktorá vo svojom príspevku poukázala na svoje pocity a prežívania pri jej odchode od rodiny počas štúdia. Ďalej sa so svojim príspevkom predstavil Roman Vojtechovský zo Spolku nepočujúcich pedagógov, ktorý prezentoval, čo na Slovensku funguje a kde je potrebné urobiť zmeny z pohľadu nepočujúcich. Poukázal na potrebu ďalších tlmočníkov, ako aj na problémy, s akými sa nepočujúci študenti počas štúdia stretávajú. O tom, čo je najťažšie pre nevidiaceho človeka porozprávala Timea Hóková z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Na záver svoj príbeh prezentovala Terezka Rachelová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím.
V poslednom bloku sa pri okrúhlych stoloch diskutovalo o základných princípoch nezávislého života a o to, čo na Slovensku dobre funguje a v ktorých oblastiach je nevyhnutná zmena. Medzi základné princípy nezávislého života patria: informácie v prístupných a zrozumiteľných formátoch, dostupnosť peer -to-peer poradenstva, dostupnosť prístupného a prispôsobeného bývania, dostupné sociálne a zdravotné programy a komunitné služby, osobná asistencia, prístupnosť prostredia a odstránenie inštitucionálnych, architektonických, komunikačných a postojových bariér, inkluzívne vzdelávanie a rovný prístup k zamestnávaniu.