piatok 03.11.2017

Implementácia dokumentu OSN „Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím“ v krajinách V4

Implementácia dokumentu OSN „Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím“ v krajinách V4 bola nosnou témou záverečnej medzinárodnej konferencie k projektu implementácie, ktorého sa zúčastnila komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská za účasti predstaviteľov krajín V4.
Organizátorom konferencie bola Asociácia organizácií zdravotne postihnutých občanov SR v zastúpení prezidentky pani MUDr. Márie Orgonášovej. Pozvanie prijali tiež europoslanci pani Jana Žitňanská a pán Eduard Kukan, ktorí predniesli svoje príhovory. 
Pani prezidentka Asociácie  pani Mária Orgonášová predniesla záverečnú správu projektu, pričom vyzdvihla spoluprácu nielen domácich mimovládnych organizácií ale aj zahraničných partnerov. Hlavnými zahraničnými partnermi boli Národní rada osob se zdravotním postižením České Republiky, Mozgáskorlátozották Egyesuletelnek Országos Szovetsége – MEOSZ a Fundacja „Centrum Praw Osob Niepelnosprawnych“.
Pani Orgonášová zhodnotila, že z podkladov, ktoré získali v rámci tohto projektu sa zistilo, že  vo všetkých krajinách V4 dochádza  k zanedbávaniu rovnakého prístupu pri postavení osôb so zdravotným postihnutím. V projekte bola spracovaná analýza legislatívnych oblastí vzdelávania, školstva, bariérovosti, zdravotnej starostlivosti a sociálneho poistenia. Ciele k dosiahnutiu naplnenia článkov dohovoru OSN sa plnia v krajinách V4 rôznymi cestami, podstatné však je, že mimovládne organizácie zhodne skonštatovali spoluprácu s vládami svojich krajín. Účastníci konferencie ale upozornili na to, že v Poľsku ako aj na Slovensku pretrváva neprimeraný zásah súdov do spôsobilosti na právne úkony, nakoľko neexistuje žiadna iná alternatíva pomoci, prípadného podporovaného rozhodovania podľa článku 12 dohovoru OSN ako je to napríklad v Českej republike a v Maďarsku. Pretrvávajúce a nedoriešené problémy sú konštatované v oblasti bezbariérovosti budov, nedostatočnej podpory inkluzívneho vzdelávania, nedostatku asistentov učiteľov, zaraďovanie detí so zdravotným postihnutím prioritne do špeciálnych škôl alebo včasnej intervencie.