pondelok 21.11.2016

Bariéry a diverzity

Dňa 21.11.2016 sa pod záštitou Mgr. Silvie Shahzad, poslankyne Národnej rady SR a JUDr. Zuzany Stavrovskej, komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, uskutočnila v priestoroch kinosály  Národnej rady SR panelová diskusia na tému „Bariéry a diverzity“. 
Cieľom tohto podujatia bolo viesť otvorenú diskusiu o problematike bariér s relevantnými partnermi, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s touto témou a snahu prispieť k efektívnejšiemu napĺňaniu Článku 9 "Prístupnosť" Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím. Z odborníkov so svojim príspevkom na tému „Prístupnosť a univerzálne navrhovanie“ vystúpila Doc. Ing. Arch. Lea Rollová PhD., pričom zdôraznila, že prístupnosť je dôležitá z hľadiska ochrany ľudských práv a je základným predpokladom pre voľný pohyb osôb so zdravotným postihnutím a ich plnohodnotné fungovanie v spoločnosti na rovnakom základe s ostatnými (bývanie, práca, voľný čas). Komisárka vo svojom príspevku vychádzala z Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím (ďalej len „Dohovor“), ktorý Slovenská republika ratifikovala v roku 2010.

Ako komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím sa podieľam na ochrane práv osôb so zdravotným postihnutím priznaných osobám so zdravotným postihnutím medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Pri napĺňaní základných ľudských práv je bezbariérovosť nevyhnutnou podmienkou integrácie osôb so zdravotným postihnutím do spoločnosti. Zaručuje, aby ľudia so zdravotným postihnutím, rovnako ako iní ľudia, mali prístup k fyzickému a sociálnemu prostrediu v rámci všetkých oblastí života spoločnosti,“ poznamenala JUDr. Stavrovská úvodom.

Skonštatovala ďalej, že na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa s podnetmi obracajú občania, ktorí namietajú bariérový vstup do rôznych budov, ako aj bariérovosť v budovách (napr. v zdravotníckych zariadeniach, v bytových domoch). Často poukazujú na to, že v budovách nie je výťah, ani iný vhodný spôsob zabezpečenia bezbariérového prístupu na jednotlivé poschodia. Namietajú, že ak sa chcú dostať na vyššie poschodia, musia prekonať množstvo schodov, čo im ako ťažko zdravotne postihnutým osobám spôsobuje značné prekážky a obmedzuje ich vo voľnom pohybe. Zabezpečenie prístupnosti fyzického prostredia je pre osoby so zdravotným postihnutím jedným z ich základných ľudských práv.
 
Požiadavka prístupnosti a zabezpečenia bezbariérového prístupu pre osoby so zdravotným postihnutím vyplýva z ustanovenia Článku 9 Dohovoru „Prístupnosť“, pričom sa nejedná iba o prístupnosť k fyzickému prostrediu, ale aj  k doprave, k informáciám a komunikácií, vrátane informačných a komunikačných technológii a systémov, ako aj k ďalším prostriedkom a službám. Prístupnosti prostredia sa týkajú aj ustanovenia Článku 30 Dohovoru „Účasť na kultúrnom živote, rekreácii, záujmových aktivitách a športe“.

Súčasťou panelovej diskusie bola aj výstava občianskeho združenia go-ok, ktoré vzniklo ako reakcia na komplikovanú situáciu v oblasti bezbariérovosti.